top of page
  • Anna Onderková

Battambang – čo sa oplatí vidieť a zažiť v najkrajšom kambodžskom meste?

Napriek tomu, že Kambodžu navštevujem pravidelne už od roku 2016, do mesta Battambang na severo-západe krajiny som zavítala až teraz. Nikdy nebolo dosť času, je to ďaleko a cesta tam trvá dlho... vždy som mala nejakú výhovorku. Teraz, keď ma koronavírus už vyše 2 mesiacov „väzní“ v tejto krajine, mám zrazu čas spoznávať aj menej známe miesta. A práve Battambang sa okamžite zapísal do môjho srdca a dovolím si ho označiť za najkrajšie mesto Kambodže.

Historické koloniálne budovy, ktoré tu ostali po Francúzoch, príjemné kaviarne a reštaurácie, štýlové hotely a množstvo zaujímavých atrakcií, chrámov a prírodných úkazov robia z Battambangu miesto, ktoré sa oplatí pri návšteve Kambodže vidieť. Ja som tu strávila 10 skvelých dní. Síce v období, keď svet ovláda pandémia koronavírusu, ktorá sa nevyhla ani Kambodži. Takže predpokladám, že jemne ospalá atmosféra a nemálo zatvorených biznisov súvisia s touto výnimočnou situáciou a za normálnych okolností je mesto omnoho živšie. Napriek tomu to malo aj svoje výhody... kamkoľvek som prišla, k hocijakému chrámu, v slávnemu bambusovému vlaku či jaskyni, bola som tam takmer sama. Poďme sa teda spoločne pozrieť na miesta, ktoré som tu stihla objaviť a kvôli ktorým Battambang (podľa mňa) stojí za to. A v závere nájdete aj moje tipy na ubytovanie, moju obľúbenú reštauráciu, aj spa, kde robia naozaj super masáže.


KOLONIÁLNE CENTRUM MESTA

Centrum Battambangu tvoria široké ulice plné štýlových reštaurácií, kaviarní, barov, galérií a trendy obchodíkov, ktoré sídlia v historických koloniálnych budovách s francúzskym šarmom. Tých tu ostalo zachovaných vyše 800. O meste sa hovorí ako o kultúrnej a umeleckej mekke Kambodže. Centrum nie je veľké, pokojne si ho prejdite pešo, prípadne na bicykli. Ten si viete prenajať v miestnych požičovniach už od dolára na deň. Steny mnohých budov tiež zdobia umelecké maľby a graffiti. Miestami mi mesto práve vďaka nim pripomínalo Georgetown na Penangu. Battambangom preteká rieka Sangkae, po ktorej sa dá v niektorých mesiacoch v roku plaviť, ba dokonca doplaviť až do Siem Reap. Ja som tu bola v období sucha, takže v rieke bolo vody len máličko, tak akurát na kúpanie. Neraz som v nej videla čvachtať sa decká, či rybárov chytať ryby.


BAMBOO TRAIN

Dlhé roky som si Battambang spájala práve s touto "atrakciou", ktorá mi napadla vždy ako prvá, keď sa spomenulo toto mesto. Lákalo ma previezť sa tzv. "bambusovým vlakom", teda vlastne provizórnou drezinou s motorčekom po železničnej trati. A konečne teraz, po osobnej skúsenosti, môžem povedať, že to fakt stojí za to a je to celkom sranda. Tento bamboo train v minulosti slúžil najmä na prevoz tovaru či stavebného materiálu na trase vedúcej k thajským hraniciam. Neskôr sa stal už skôr turistickou atrakciou. Keď po koľajniciach v roku 2017 začali premávať reálne vlaky, tento bamboo train zatvorili. Presunuli ho na iné miesto, umelo mu vytvorili trasu, ktorá má len 3 km a ani dreziny tam nie sú takéto autentické, ako vidíte na fotkách. Skrátka "zábavný park". Ten ma teda vôbec nelákal. Chcela som autentický oldschoolový bamboo train a tak som sa predsalen skúsila ísť pozrieť k pôvodnej železničnej stanici. A keďže monentálne kvôli korone tadiaľto vlaky aj tak nepremávajú, miestni ma vzali na vyhliadkovú jazdu presne tou klasickou rozheganou drezinou, o ktorej som snívala. Vraj dokáže ísť rýchlosťou až 50 km/h, ale kvôli bezpečnosti je rýchlosť obmedzená na 30 km/h. Ak prídete do Battambangu, skúste sa prísť opýtať, možno budete mať štastie a podarí sa vám tiež previezť práve ňou. Lebo táto stará je podľa mňa omnoho viac cool.


WAT BANAN

Historické khmérske chrámy podobné tým v Angkore nenájdete len pri meste Siem Reap, ale aj tu, neďaleko Battambangu, zhruba 20 km južne od mesta. Z 11. storočia pochádza Wat Banan, najzachovalejší v okolí. Vedie k nemu 358 schodov, ktoré sa na prvý pohľad zdajú ako "malina", no v tých 35 stupňových horúčavách, čo tu máme teraz, som na vrchole kopca už riadne lapala po dychu. Ale stálo to za to! Okrem pozostatkov chrámu a jeho veží, tiež svätyne, kam sa prichádzajú ľudia modliť, sa vám odtiaľto naskytne pekný panoramatický výhľad na okolie. Pod kopcom pri jazere sa počas víkendov zvyknú stretávať domáci a celé rodiny tu piknikujú. Preto si rozmyslite, v ktorý deň sa sem vyberiete. Cez týždeň tu bude väčší pokoj, no počas víkendov zažijete autentickú, hlučnú a uvoľnenú atmosféru s lokálnymi obyvateľmi, s ktorými býva celkom veselo.


PHNOM SAMPEAU

Na hore Phnom Sampeau pár kilometrov juhozápadne od Battambangu stojí rovnomenný chrám, ktorý sa už z diaľky ligoce celkom na vrchole. Keď som vyšla až celkom hore k nemu (vedie tam cesta, takže sa dá nielen pešo, ale aj motorkou či autom), očarili ma farebné zdobené pagody, strechy aj interiér. Chrámový komplex slúži zároveň ako kláštor, v ktorom sídlia budhistickí mnísi, takže ich tu môžete bežne stretnúť pri práci či modlitbe. A chrám okrem nich strážia aj stovky opíc, o ktoré tu budete doslova zakopávať. Z každého stromu či kúta sa na mňa vyškierali, niektoré ochotne pózovali, prípadne ma mali úplne v paži a nedali sa rušiť pri odblšovaní svojich opičích kamošov.


FLOWER CAVE

Hora Phnom Sampeau je zaujímavá nielen spomínaným chrámom, ale aj niekoľkými úžasnými jaskyňami, ktoré ukrýva. Ako prvú sme cestou z chrámu navštívili Flower Cave, ktorá leží len pár stoviek metrov pod vrcholom. Vchod do nej je maličký, treba sa cezeň prešmyknúť, z čoho som mala najprv trochu “bobky”, no po chvíľke kráčania v tme sme narazili na krásnu zdobenú modlitebnú sieň. Atmosféra v nej bola priam magická a podľa tradície si sem mladomanželia z neďalekej dediny prichádzajú dať po svadbe požehnať od miestnych mníchov.


KILLING CAVE

Táto jaskyňa má, žiaľ, veľmi temnú minulosť. V období, keď v Kambodži vládli Červení Khméri na čele s Pol Potom, našli v tejto jaskyni smrť tisíce nevinných ľudí. Na okraji jaskyne ich zavraždili a následne zhodili do nej. Dodnes sú tu, okrem veľkej sochy Buddhu, aj pozostatky desiatok z nich. Z úcty k obetiam som nechcela na tomto mieste fotiť, tobôž nie ľudské kosti a lebky. Spravila som napokon len jednu fotku, keď som z určitého uhla zbadala, že TO miesto, odkiaľ ich zhadzovali, vytvára akoby srdce...  


BAT CAVE

Poslednú jaskyňu, ktorú sme na Phnom Sampeau navštívili, je ideálne pozorovať zvonku. Každý podvečer okolo pol 6. z nej začne vylietavať postupne až milión netopierov, ktoré vydávajú piskľavý zvuk a vytvárajú na oblohe jedinečné útvary a obrazce. Zaujímavé divadlo, aké som videla na svojich cestách po prvý krát. A bola to teda pecka. V okolí jaskyne nájdete niekoľko vyhliadok, odkiaľ môžete netopiere pozorovať a dať si popri tom rovno aj večeru či drink. Miestni predavači tu totiž vždy pred zotmením začnú rozkladať svoje stánky. Vedia, že o zákazníkov nebude núdza, keďže toto jedinečné prírodné predstavenie patrí k najväčším atrakciám na okolí.


MOJE TIPY KDE:


...SA UBYTOVAŤ

V Battambangu nájdete kopec ubytovacích možností. Od lacných backpackerských hostelov, cez historické koloniálne hotely, až po luxusné rezorty. A práve v jednom z takých koloniálnych hotelov, v ktorom históriou dýchal každý kút či kus nábytku, sme sa ubytovali my. Prekrásne vzorované dlažby, drevený nábytok, postele s baldachýnom, staré rádio či gramofón, aj štýlový barový pult... to všetko tu nájdete. A tiež strašne príjemný personál a manažéra so smiešnym francúzskym prízvukom, ktorý je ale dobrák od kosti a o hotel a hostí sa vzorne stará. Ak ste fanúšikom francúzskeho štýlu a architektúry a bavia vás budovy s príbehom a dušou, odporúčam hotel La Villa.


... SA VÝBORNE NAJESŤ

V Ázii som už pekných pár mesiacov a budem úprimná, občas mi dobre padne dať si aj niečo iné, než stále dookola ryžu a rezance. Z reštaurácie The Lonely tree café som bola nadšená. Rovnako tak z jej interiéru a romantickej terasy s výhľadom na celú ulicu. Na prízemí sa nachádza milý obchodík s handmade výrobkami a ten je spoločne s reštauráciou súčasťou projektu, ktorý pomáha miestnym ľuďom s hendikepom začleniť sa do spoločnosti. Časť zisku putuje práve na podporu znevýhodnených ľudí či ochranu kambodžského kultúrneho dedičstva. Väčšina tovaru v obchode je vyrábana práve hendikepovanými ľuďmi, ktorý tu aj predávajú. A čo sa týka jedla, ktoré tvorí najmä španielska kuchyňa, tak to bola jedna báseň. A na ich dezerty a koláčiky som sa vracala pravidelne :)


... SI DAŤ DOBRÚ MASÁŽ

Hneď vedľa vyššie spomenutej reštaurácie sa nachádza výborné Nature Boutique Spa, z ktorého som po hodine a pol vyšla ako znovuzrodená. Skvelá full body masáž! A robia tiež celotelové pílingy, tvárové procedúry, používajú úžasné voňavé oleje a celkovo od atmosféry, prostredia, servisu, profesionality až po samotnú masáž nemôžem povedať pol krivého slova a len toto spa odporučiť. Po celodennom explorovaní mesta a jeho okolia taká fajnová masáž dobre padne, no nie? ;)

Tak čo, nalákala som vás na Battambang? Kambodža ukrýva toľko krás (pozri môj blog o celej Kambodži TU). Ja som sa do nej zamilovala už pred rokmi a ani vo sne sa mi nesnívalo, že niekoľkomesačnú "karantému" prežijem práve v krajine, ktorá patrí k mojim srdcovkám. A budem mať kopec času objavovať ďalšie a ďalšie nové miesta a mestá, ktoré som predtým nestihla. Ako Martin vravieva: "Prosto šťastie."

TraFaM

Foto: Anna Onderková, Martin Navrátil

Comments


bottom of page