top of page
 • Anna Tásler-Onderková

Kambodža – Nový dovolenkový raj


Donedávna Kambodžu navštevovali len backpackeri a milovníci histórie. Dnes sem prúdia davy turistov, aj rodiny s deťmi vychutnať si pravú exotickú dovolenku.

Kambodža je jednou z najchudobnejších krajín sveta, v minulosti vojnou a Pol Potovým režimom kruto sužovaná. No zároveň s obrovským historickým a prírodným bohatstvom, ktoré ma núti sa sem každý rok, už niekoľko sezón, vracať zas a znova. Aj kvôli dokonalým snehobielym plážam na kambodžských ostrovoch, kde budete mať okamžite pocit, že ste snáď na Maledivách.

Splnený morský sen

„Plávala si už v mori pomedzi svetielkujúci planktón?“ opýtal sa ma akýsi Kambodžan v plážovom bare na juhu krajiny. Okamžite upútal moju pozornosť. Niečo také som doposiaľ videla len na fotkách. Vraj určite musím vyraziť na Koh Rong, ostrov vzdialený asi hodinu plavby od pobrežia. Neváhala som dlho, obzvlášť, keď mi túto informáciu o neuveriteľnom podmorskom zážitku potvrdil každý ďalší miestny, s ktorým som sa dala do reči. Lode na ostrov, ktorého názov väčšine ľudí asi veľa nehovorí, vyrážajú niekoľkokrát denne z prímorského mestečka Sihanoukville. Za pár tisíc kambodžských rielov sa dostanete doslova do raja. Neľakajte sa ale! Zhruba 4500 rielov totiž predstavuje len jedno euro. V tejto krajine sa z vás poľahky stanú milionári. Aj sa tak budete väčšinu času cítiť, keďže krajina je to veľmi lacná. Strava, ubytovanie, doprava... netreba však dlho váhať s návštevou, lebo postupne už aj Kambodžania, tak ako voľakedy Thajci, zisťujú, že s prílivom turistov si môžu dovoliť dvíhať ceny. Vráťme sa ale späť na Koh Rong, na snehobielu dlhočíznu pláž Sok San lemovanú tyrkysovým morom, na ktorej som sa vylodila a onemela úžasom. Reč som stratila aj v momente, keď som otvorila dvere mojej plážovej chatky, v ktorej ma čakal len matrac hodený na drevených paletách a v provizórnej kúpeľni hadica trčiaca zo steny namiesto sprchy. Trošku bojové podmienky, ale ten výhľad! A šumenie mora tak intenzívne, že máte v noci chuť zobrať ovládač a stíšiť volume, aby ste mohli zaspať. Ubytovanie bolo na ostrove v čase mojej prvej návštevy pred asi štyrmi rokmi väčšinou skromné, no o to autentickejšie. Postupne tu však vznikajú aj lepšie hotely a maličké rezorty. Je teda len na vás, či si trúfate na robinsonovský pobyt, alebo máte chuť radšej na niečo komfortnejšie. Dnes už máte na výber. V neďalekej rybárskej dedinke si dáte niečo pod zub, kúpete a opaľujete sa od rána do večera a po zotmení prichádza ten čas, kedy na morskej hladine a pod ňou uvidíte krásu v podobe planktónu, ktorý skutočne svieti. A vy máte pocit, akoby ste plávali obklopení hviezdnou oblohou. Rovnaký zážitok sa vám naskytne aj na ďalšom kambodžskom ostrove Koh Rong Samloem, ktorý leží len 10 minút plavby od svojho väčšieho ostrovného „brata“. Zátoka Saracen Bay je plná malých reštaurácií a ubytovacích možností. Pred pár mesiacmi som tu dokonca stretla Slováka, ktorý si na ostrove otvoril maličký rezort. V duchu som mu normálne trochu závidela. Vybral si na život a prácu jedno z najkrajším miest, aké som na svete videla.

Výkladná skriňa Kambodže

Najvyťaženejším letiskom krajiny je jednoznačne to v meste Siem Reap. Ročne vybaví aj milión turistov a lieta sem väčšina ázijských aeroliniek. Práve na okraji tohto mesta na severozápade krajiny leží hlavná a najväčšia atrakcia Kambodže – slávny Angkor Wat. Najväčšia náboženská stavba na svete bola postavená ešte v 12. storočí pôvodne ako kráľov chrám, najskôr hinduistický, neskôr budhistický, okolo ktorého vzniklo celé mesto. Okrem najznámejšej stavby, chrámu so štyrmi bočnými vežami a jednou hlavnou, v typickom khmérskom štýle, ktorý je vyobrazený aj na kambodžskej vlajke, sa v angkorskom komplexe na rozlohe 163 hektárov nachádza kopec ďalších úchvatných stavieb. Preslávila ich hlavne Angelina Jolie a film Tomb Raider, ktorý tu pred rokmi natáčala a behala ako odvážna Lara Croft po chrámoch poprerastaných koreňmi stromov, aj takých, kde sú do kameňa vytesané ľudské tváre. Budete mať čo robiť, aby ste tento obrovský areál prešli na jeden šup celý. Ja som ho navštívila už trikrát a stále tu mám čo obdivovať a objavovať. Preto aj vstupenky do komplexu predávajú okrem klasických jednodňových, ktoré stoja 37 dolárov, aj trojdňové či týždenné, ktoré sa oplatia, ak tu plánujete stráviť viac dní. Medzi jednotlivými chrámami sa môžete presúvať klimatizovaným autom, no väčší zážitok budete mať určite pri jazde tuk-tukom. Videla som aj odvážlivcov na bicykloch. V horúčavách, ktoré sa tu bežne šplhajú nad 40°C by som si na to ja teda rozhodne netrúfla. Nudiť sa v Siem Reap nebudete ani po večeroch. Hlavná ulica, známa ako Pub Street, žije celú noc a ak sa túžite vyspať a mať na ďalší deň dostatok energie na túlanie sa po Angkore, určite si nebookujte hotel priamo na nej. Je hlučná, je preplnená, je však zážitkom, tak sa po nej rozhodne aspoň choďte prejsť a dať si tu dobrú večeru a drink v niektorej z množstva štýlových reštaurácií a barov.

Mekáč si tu neobjednáte

Na presuny na kratšie vzdialenosti, trebárs po mestách, sú ideálne typické ázijské tuk-tuky, ako ja hovorím: krabice na troch kolesách. No krajina je to obrovská a ak chcete vidieť z Kambodže čo najviac, môžete sa pohodlne a rýchlo presúvať letecky. Najčastejšie linky lietajú medzi mestami Siem Reap, hlavným mestom Phnom Penh a Sihanoukvillom na juhu. Miestne autobusy sú omnoho lacnejšie. Naopak, prenájom auta so šoférom býva niekedy drahší ako vnútroštátna letenka. Ak ste však viacerí a sumu za auto si rozrátate medzi seba, zvykne sa to oplatiť. Rátať však musíte s tým, že miestne cesty sú poväčšine horšie než zlé. Obľúbeným, aj keď menej známym, cieľom cestovateľov v Kambodži je mestečko Kampot vystavané pri rieke s príjemnou a zatiaľ veľmi pokojnou atmosférou bez davov turistov. Alebo tiež Battambang tri hodiny cesty busom od Siem Reapu, kde môžete obdivovať ďalšie chrámy, jaskyne či užiť si slávne cirkusové predstavenie. Miestnych akrobatov a ich show mnohí prirovnávajú k Cirque du Soleil. Klasické vlaky a železnice v Kambodži nemajú, no práve v Battambang máte jedinečnú šancu previezť sa tzv. bambusovým vlakom, ktorý pripomína drezinu, ibaže s motorom.

Amok a Lok Lak pre zmenu nie sú názvy kambodžských miest, ale typických lokálnych jedál, ktoré v krajine zaručene musíte ochutnať. Ponúkajú ich hádam v každej reštaurácii. Amok je omáčka s kokosovým mliekom, zázvorom a citrónovou trávou, v ktorej podľa vášho výberu budú plávať kúsky ryby či kuraťa a je veľmi obľúbené u miestnych. Ak máte chuť na hovädzie, objednajte si lok lak. Prinesú vám ho s ryžou, zeleninou a na vrchu budete mať volské oko. Ak budete jesť v skutočne tradičnej reštaurácii, tieto jedlá vám naservírujú na veľkých banánových listoch. Aj tu, tak ako napríklad v Thajsku, nájdete na marketoch stánky s kadejakou háveďou, do chrumkava vypraženým hmyzom, chrobákmi, tarantulami či hadmi. Áno, je pravda, že miestni to občas jedávajú, ale nie je to úplne štandardnou súčasťou ich stravy. Ak však chcete ochutnať aj takéto „gurmánske“ bizarnosti, príležitostí v Kambodži budete mať habadej. Samozrejme tu nájdete aj reštaurácie západného typu. Dokonca fastfoody. Okrem toho najznámejšieho. Vedeli ste, že Kambodža je jednou z mála krajín na svete, kde nie je žiaden McDonald‘s? Naozaj ani jeden!

Kráľ, ktorý hovorí po česky

Jednou z najväčších pikošiek, aké som sa o Kambodži dozvedela a ktorá ma vážne zaujala je, že tunajší kráľ Norodom Sihamoni, ktorý krajine vládne od roku 2004, hovorí plynule po česky. Dlhé roky žil v bývalom Česko-Slovensku a v Prahe študoval. Odmieta sa oženiť a nikdy nemal deti, takže po krajine sa šíri šuškanda, že ich kráľ je gay. Tú podľa miestnych podporuje aj fakt, že sa venoval v mladosti baletu. Celkovo je Kambodža dosť gay friendly krajina. Množstvo gay podnikov objavíte v spomínanom Siem Reap, ale aj v hlavnom meste Phnom Penh, kde kráľ sídli a občas ho v nich vraj aj zahliadli. Väčšinu času však panovník, pochopiteľne, trávi v opulentnom Kráľovskom paláci v centre mesta, ktorého niektoré časti sú prístupné aj verejnosti. Bohato zdobené budovy, chrámy a sály v kráľovskom komplexe si za malé vstupné môžete prezrieť, no nezabudnite na vhodné oblečenie. Zakryté telo od kolien až po ramená sa vyžaduje aj tu. Symbolom mesta je 37 metrov vysoký Monument nezávislosti, ktorý stojí v strede kruhového objazdu a je mementom oslobodenia krajiny spod francúzskej nadvlády v roku 1954. Miestom, na návštevu ktorého nie každý naberie dostatok síl, je S-21. Bývalá škola, ktorú Červení Khméri pod velením Pol Pota v 70. rokoch premenili na jedno z najkrutejších väzení v krajine, z ktorého takmer nik nevyviazol živý. Počas pár rokov stihli v celej Kambodži vyvraždiť takmer celú inteligenciu, stačilo, že niekto nosil okuliare či ovládal cudzí jazyk. Bol to jeden z najkrutejších režimov na svete a krajina sa dodnes z toho spamätáva. Žiaľ, aj takéto dejiny píše Kambodža. Ak sa chcete dozvedieť viac aj o tejto histórii, ktorá s ňou bude, žiaľ, už navždy spätá, navštívte toto pietne miesto a uctite si pamiatku miliónov obetí.

Dnes je, našťastie už Phnom Penh mestom, kde sa človek, miestny aj turista, cíti bezpečne. Minimálne v centre a pri hlavných atrakciách. Je štandardnou modernou metropolou, ktorú by som pokojne prirovnala k Bangkoku či Hočiminovmu mestu. Jasné, na taký ultramoderný Singapur či Kuala Lumpur plné mrakodrapov ani zďaleka nemá, no práve zachovanie si historického nádychu, francúzskej koloniálnej architektúry a atmosféry, ktorú dopĺňajú ľudia piknikujúci v parku pred palácom či pri rieke a množstvo príjemných kaviarní a reštaurácií, ho robí jedinečným. Nie nadarmo bol Phnom Penh v minulosti označovaný za „Paríž výhodu“, či „Perlu Ázie“.

A práve preto, že v Kambodži človek zažije tak široké spektrum zážitkov, od relaxu na krásnych plážach, cez miesta dýchajúce históriou, nepoškvrnenú prírodu na vzdialenom vidieku, jedinečnú gastronómiu, architektúru, aj zábavu v mestách, sa do krajiny tak rada vraciam. A kade chodím, rozprávam ľuďom, že predsudky či obavy pri cestovaní do Kambodže vôbec nie sú na mieste. Dajte jej šancu a presvedčíte sa na vlastné oči.

Užitočné informácie pred cestou do Kambodže:

 • Do Kambodže nie je povinné žiadne špeciálne očkovanie, no odporúča sa minimálne to proti žltačke typu A a B. Závisí, samozrejme, do akých oblastí pôjdete. V mestách vám hrozí určite menšie riziko akejkoľvek nákazy, než na vidieku a v džungli.

 • Do krajiny sa najjednoduchšie dostanete, ak budete letieť cez niektorú z ázijských metropol ako Bangkok či Kuala Lumpur. Do tých prevádzkuje viacero leteckých spoločností z Viedne či Budapešti priame lety.

 • Ubytovanie v Kambodži si bez problémov zabookujete cez známe stránky ako Booking či Agoda. Nájdete tam množstvo hotelov, rezortov aj hostelov všetkých kategórií.

 • V krajine môžete platiť miestnou menou rielmi, no mnohí akceptujú aj americké doláre. Zmenárne, banky či bankomaty sú bežne dostupné aj v malých mestách.

 • Zhruba 7-hodinová cesta autobusom zo Siem Reap do Phnom Penh stojí približne 8 dolárov. 5-hodinová z Phnom Penh do Sihanoukville 5 dolárov.

 • Vnútroštátne letenky viete zohnať pri troche šťastia už od 30 dolárov.

 • Na ulici sa bez problémov najete už za dolár, v reštauráciách sa cena za jedlo pohybuje zhruba od 3 dolárov. Vo väčších mestách a pri turistických atrakciách sú ceny, pochopiteľne, vyššie.

 • Najznámejšie miestne pivo Angkor, prípadne ďalšie Cambodia, si dáte v baroch za dolár, v obchodoch je asi o polovicu lacnejšie.

 • Ideálne obdobie na návštevu Kambodže je od novembra do apríla. Treba rátať s tým, že počas sezóny sú ceny o niečo vyššie, než v čase intenzívneho monzúnového obdobia od júla do septembra.

 • Oficiálnym jazykom je khmérčina, no v turistických oblastiach sa bez problémov dohovoríte po anglicky. V odľahlejších častiach rukami-nohami :)

 • Pred cestou tuk-tukom si vždy so šoférom dohodnite cenu. A nezabudnite zjednávať!

 • Nezabudnite ani na cestovné poistenie! Bez neho sa do krajiny ako je Kambodža určite nevyberte, vravím z vlastnej skúsenosti. Práve v Kambodži som totiž pred časom v miestnej súkromnej nemocnici ušetrila za ošetrenie vďaka poisteniu pár stoviek dolárov. Rýchlo a online si poistenie na cestu aj vy môžete vybaviť TU.

TraFaM

Foto: Anna Tásler-Onderková, Miška Vrábová

Článok bol tiež uverejnený v novembrovom (2019) čísle magazínu EMMA:


bottom of page