top of page
  • Anna Onderková

Zážitok na celý život: Voľne žijúce slony na Srí Lanke

Poznáte rozdiel medzi africkým a ázijským slonom? Tušili ste, že slon cejlónsky je špeciálny druh, ktorý žije len na Srí Lanke? A že v srílanských národných parkoch môžete vidieť stovky týchto majestátnych zvierat pohybovať sa vo voľnej prírode?

Na Srí Lanke som bola niekoľkokrát a ak nerátam safari v africkej Keni, tak si práve zo Srí Lanky odnášam najkrajšie zážitky, čo sa týka národných parkov a v nich voľne žijúcich zvierat. Slony sú pre Srílančanov priam posvätné zvieratá. Sú, a vždy boli, súčasťou ich životov, obradov, ceremónií a pre tých, ktorí žijú na vidieku a v blízkosti národných parkov, sú aj každodennými spoločníkmi či návštevníkmi na ich pozemkoch. Viem dobre, o čom hovorím. Keď som trávila čas v dome môjho známeho Chrisa pri posvätnej hore Sigiriya, divoké slony sa nám premávali popod okná a ich stopy všade na okolí boli samozrejmé ako psie či mačacie. Práve neďaleko Sigiriye sa nachádza národný park Minneriya, odkiaľ sa zvyknú slony zatúlať až ku Chrisovmu domu.

Z tejto terasy domu uprostred džungle som pozorovala slony a iné divoké zvieratá. V pozadí hora Sigiriya.


Na Srí Lanke je národných parkov, kde voľne žijú slony, až 26 a zaberajú dokopy územie vyše 5 700 km2. To číslo predstavuje pri celkovej rozlohe ostrova (zhruba 65-tisíc km2) takmer desatinu územia, čo je celkom potešujúce. Prakticky okamžite, keď človek navštívi Srí Lanku, mu padnú do oka nekonečné zelené húštiny paliem a nádherná príroda, kopce, údolia a jazerá. Presne to som si na Srí Lanke zamilovala aj ja.

Národný park Minneriya.


K najznámejším národným parkom, ktoré sa oplatí na Srí Lanke navštíviť a kde sa robia aj komerčné výlety s miestnymi rangermi a sprievodcami, patria napríklad Yala, Udawalawe, spomínaná Minneriya, Horton Plains či Kaudulla. Nemusíte sa obávať, že by ste v nich minuli voľne žijúce slony. Tých je na Srí Lanke, napriek tomu, že sú aj tu ohrozeným druhom a treba ich chrániť, našťastie stále niekoľko tisíc. V tunajších džungliach sa však ukrývajú nielen stovky voľne žijúcich slonov, ale aj šeliem ako sú leopardy. Neodporúčam sa túlať okolím na vlastnú päsť. Prenajmite si džíp so šoférom. Miestni dobre poznajú lesné cestičky a vezmú vás na pravé divoké safari. Uvidíte celé stáda slonov, krokodíly v miestnych jazerách, exotické vtáctvo aj zvedavé a častokrát drzé opice, ktoré sa nebudú zdráhať vyskočiť vám aj rovno na hlavu.

Celkovo na ostrove žije zhruba 5-tisíc ázijských slonov, čo predstavuje asi 10% celosvetovej populácie týchto krásnych zvierat. Najväčší počet ázijských slonov (vyše 50%) žije v Indii. Oproti minulosti však toto číslo výrazne pokleslo. Na Srí Lanke ich totižto ešte pred pár desiatkami rokov žil viac než dvojnásobok. Väčšina z nich sa dnes slobodne pohybuje vo voľnej srílanskej prírode, no určite ste už počuli aj o tunajších sloních sirotincoch. Najznámejší je v Pinnawale, kam aj chodieva najviac turistov. Ja osobne som v ňom nebola. Moji srílanskí priatelia, ktorí sú veľmi spätí s prírodou, mi na toto miesto nedali príliš dobré referencie a omnoho radšej mi odporučili návštevu niektorého z národných parkov, kde sa slony voľne pohybujú. Z toho množstva som si vybrala Udawalawe a o rok neskôr, pri ďalšej návšteve ostrova, Minneriyu.

V národnom parku Minneriya stretnete desiatky, pri veľkom šťastí aj stovky, slonov.


Úplne najlepšie spravíte, ak sa nenecháte zlákať na masové turistické safari skoro ráno či podvečer. Vtedy do národných parkov prúdia desiatky džípov a aj keď chodia len po vyznačených cestičkách a snažia sa miestne zvieratá rušiť čo najmenej, nie je to celkom ono. Omnoho krajší zážitok som mala, keď som sa vykašľala na exponované časy, kedy tam chodia všetci. Vraveli mi, že v čase obeda veľa zvierat neuvidím a nezoženiem ani sprievodcu s džípom. Nenechala som sa ale odradiť. Počas obeda som sa dala do debaty s kuchárkou v malej reštike, kde som si objednávala tradičné jedlo kottu roti. Medzi rečou kuchárka spomenula, že jej syn má džíp a robieva sprievodcu. Do hodiny už sme aj s Miškou, kamoškou, s ktorou som bola v tom období na ostrove, sedeli v jeho aute a smerovali do národného parku Udawalawe. Vraj neuvidím slony v tomto čase? Hlúposť. Potulujúca sa slonia rodinka nás privítala hneď asi sto metrov za hlavnou bránou. Boli sme tam len my a oni. Počas asi dvoch hodín sme nestretli žiaden iný džíp, zato videli desiatky slonov, krokodíly v jazere, byvoly, množstvo opíc a všemožných ďalších zvierat. Takže malá rada odo mňa: dajte pri návšteve Srí Lanky na svoj inštinkt, nenechajte sa chytiť do turistickej pasce a vybočte sem-tam zo zaužívaných koľají. Rozprávajte sa s miestnymi, majte oči otvorené dokorán a zažijete výnimočné zážitky. Ktovie, možno aj také, ktoré nemá nikto iný. A slony vo voľnej prírode doslova na dosah od vás takým rozhodne sú!

S Miškou v národnom parku Udawalawe.


Zaujímavosti o slonoch

Dospelý slon zje denne až 150 kg zelenej potravy a vypije približne 120 litrov vody. Ázijské slony majú menšie uši ako tie africké. Chobotom dýchajú, no dokážu doňho nabrať aj vodu (na jedno natiahnutie až 6-7 litrov), vydávať zvuky či uchopiť predmety. Dvihnú ním poľahky aj 350-kilový predmet. Sloní chobot váži viac ako 120 kg. Zaujímavosťou sú aj slonie zuby. Počas života mu narastie chrup až 6-krát. Dve sady mliečnych zubov a 4 počas dospelosti. Cejlónske slony mávajú kly len výnimočne a dožívajú sa v priemere 70 rokov.


Ochrana slonov

V súčasnosti je v celej krajine zákaz lovenia slonov. Napriek tomu ich násilnou smrťou umrie na Srí Lanke ročne až 200! Tým, že sa po ostrove voľne pohybujú, prichádzajú často do potýčok s miestnymi farmármi, ktorým pustošia úrodu. Slony však dokážu aj napadnúť človeka a na srílanskom vidieku slony zabijú ročne zhruba 50 ľudí. Práve preto sa rôzne organizácie, ktoré na ostrove pôsobia, snažia takýmto stretom predchádzať a hľadajú spôsoby, ako ochrániť majestátne zvieratá, ale aj obyvateľov. K takým patrí aj srílanská spoločnosť SPA CEYLON, ktorá vyrába ayurvédsku prírodnú kozmetiku. Spa Ceylon spustili kampaň „Zachráňme majestátneho slona cejlónskeho“ ako špeciálnu iniciatívu, aby zvýšili povedomie a upozornili na vážnu a znepokojivú situáciu slonov. Tiež financujú projekty na ich ochranu. Jedným z nich bolo,v spolupráci so Spoločnosťou na ochranu divej zveri na Srí Lanke, masové vysádzanie pomarančovníkov a iných citrusových stromov v okolí farmárskych políčok, ktoré slony pustošili. Prišlo sa totiž na to, že slony neznášajú tieto plodiny, preto sa k týmto stromom a teda poliam ani nepriblížili. A tak sa miestni farmári môžu naďalej venovať poľnohospodárstvu, ktoré je hlavným zdrojom ich obživy. Elegantné a pre všetky strany bezpečné riešenie, čo poviete? A presne na podobné zmysluplné projekty na pomoc slonom na Srí Lanke môžeme pomôcť my všetci. Spomínaná značka kozmetiky Spa Ceylon totiž vytvorila špeciálnu edíciu CEYLON ELEPHANT, kúpou ktorej podporíte práve ich iniciatívu za záchranu slonov. 10% z predaja každého produktu putuje na podporu iniciatívy „Spa Ceylon Elephant Conservation“. Aj to je jeden z dôvodov, prečo túto srílanskú kozmetickú firmu uznávam a podporujem. A teším sa, že táto značka už dorazila aj k nám na Slovensko. Áno, aj z predaja výrobkov tu u nás putuje spomínané percento na záchranu slonov na Srí Lanke! O tom, ako firma podporuje fair trade, že prírodné zložky produktov pochádzajú od komunitných pestovateľov, že netestujú výrobky na zvieratách a používajú čisto prírodné ingrediencie, o tom nájdete viac informácií na www.spaceylon.sk.

Produkty SPA CEYLON z edície Ceylon Elephant nájdete TU

„Naším zámerom je prispieť k praktickému riešeniu konfliktu medzi ľuďmi a slonmi prostredníctvom schválených projektov, ktoré usilujú o záchranu tohto majestátneho tvora. Cieľom je dospieť do stavu, keď slon cejlónsky bude môcť byť odstránený zo zoznamu ohrozených druhov a opäť vidieť, ako sa spoločenstvo slonov na Srí Lanke rozrastá do čísel spred koloniálnych období.“ Spa Ceylon

TraFaM

Foto: Anna Onderková, Spa Ceylon

Comments


bottom of page