top of page
  • Anna Tásler-Onderková

Sziget 2016


A pritom sa to začalo tak nevinne... v 1993 študentskou akciou s výlučne miestnymi interpretmi. Už po pár rokoch sa z maďarského Szigetu stal jeden perfektný, mega festival so svetovým line-upom, kde za ten čas nechýbali ani esá ako Prince, 30 Seconds to Mars, David Bowie, Radiohead, Oasis, R.E.M. a stovky, možno tisíce, ďalších.

Na svoje si prídu milovníci hádam všetkých žánrov, stačí si nájsť svoj obľúbený stage/stan, ktorých je tu habadej. Od jeho začiatku prešlo bránami festivalu na ostrov Óbudai na Dunaji už vyše 7 miliónov fanúšikov hudby a umenia. Okrem klasických hudobných stage-ov sa zabavíte na športových ihriskách aj v tvorivých dielňach, kde sa tancuje, maľuje a robí kadečo kreatívne. Môžete sa dať tetovať, pozrieť si divadlo či cirkusové predstavenia, skočiť si bungee a robiť čokoľvek, čo len chcete, možností je milión. Ja som nenašla nič, čo by tu človeku počas celého trvania festivalu chýbalo. Stánky so všakovakým jedlom a pitím, lockre, v ktorých si môžete odložiť veci, stánky, kde si dobijete mobil, sprchy, wecká aj klasické, nie len toi-toiky, atrakcií na mraky, že sa to ani stihnúť všetko nedá. Väčšina cudzincov, ako aj Francúz, s ktorým sme sa dali do reči v rade pri bare, si pochvaľuje možnosť stanovať priamo v areáli festivalu. Stany nájdete naozaj všade, ako ale nájsť ten svoj... v noci... v bujarej nálade... to už chce iné GPS :) Až 50% návštevníkov vraj prichádza spoza maďarských hraníc, najmä zo západnej Európy. Tohtoročný Sziget bol môj 6. v poradí a aj keď štatistiky ešte nie sú, podľa davov ľudí a občasných tlačeníc v uličkách predpokladám, že tento rok budú padať minimálne také rekordy, ako ten minulý. V 2015 totiž zažil festival svoj návštevnícky top. Počas týždňa trvajúceho festivalu sa na jednom mieste zišlo až 441 tisíc ľudí z 95 krajín sveta, v rátane štátov ako Austrália, Botswana, Ekvádor či dokonca Kajmanské ostrovy. Ani sa nečudujem, uznávaný The Independent zaradil Sziget medzi 5 najlepších festivalov Európy a dvakrát (2012 a 2015) sa stal víťazom European Festivals Awards. Právom! A takýto bol môj tohtoročný Sziget. S manželom, kamoškou Miškou a kopcom ďalších známych, ktorých tam každý rok postretáme.

Pravidelne chodievame na 2 dni. Na celý týždeň sa nám to s Ivanom ešte nikdy nepodarilo. Vždy ale poctivo vyberáme podľa line-upu. Tento rok bolo na Szigete dosť interpretov, ktorých sme videli na Coachelle, prípadne už niekde predtým. Tak to vyšlo na štvrtok a piatok, kedy hviezdili Rihanna, Jake Bugg, chvíľku som si užila aj Parov Stelar, no po chvíli sme už bežali podporiť našich Medial Banana do reggae village. Manu Chao mi už tradične spôsobil svalovicu od skákania a tancovania a John Newman bol taktiež skvelý. Ako kopec ďalších... a vlastne ako celý Sziget!

A ešte jeden jednorožec :)

TraFaM

foto: A+I

bottom of page