top of page
  • Anna Onderková

Poznáte lassi či mamajuanu? TOP 10 lokálnych drinkov, ktoré som na cestách vyskúšala

Na cestách po svete rada skúšam nové chute. Netýka sa to len jedla, ale aj nápojov. Tieto drinky patria k tomu najzaujímavejšiemu a najchutnejšiemu, čo som pila. Vrelo vám ich odporúčam ochutnať, keď zavítate na Fidži, do Indie či ďalších exotických kútov sveta.


1. Lassi – India

Kým ja som si zvykla v Indii k jedlu objednávať vodu alebo pivko, moji indickí kamoši pili lassi. Vždy a všade. Aj v nočných kluboch, kedy by sme si my objednali nejaký alko-drink, oni popíjali toto jogurtové mlieko. Je to v podstate milkshake z jogurtu, vody, štipky korenia a rôznych druhov ovocia. Jasné, že som musela tiež ochutnať. Lassi pôvodne pochádza z oblasti Punjab, no nájdete ho v celej krajine. Vybrať si môžete z množstva príchutí. Vzácne a drahšie šafranové lassi, zaujímavo chutí slané lassi, orieškové, do ktorého mixujú mandle, kešu či pistácie, alebo ovocné podľa chuti. Mne najviac ulahodilo mango lassi, ale verte mi, čím viac ich ochutnáte, tým ťažšie bude pre vás rozhodnúť sa, ktoré je to naj. Dokonca doňho niekde pridávajú aj kanabis. Dostanete ho, ak si vypýtate bhang lassi a v Indii je celkom legálne. Populárne je hlavne počas sviatku Holi.


2. Sugarcane džús – Vietnam, Kambodža

Šťava z cukrovej trstiny je populárnym nápojom v juhovýchodnej Ázii. Ja som ju najčastejšie pila práve v Kambodži či vo Vietname, ideálne priamo na ulici. Uznávam, tí čo máte slabšie žalúdky a ste náchylní na črevné problémy, buďte opatrnejší, pretože nejde o super hygienicky pripravovaný drink. Miestni totiž zvyknú tlačiť po cestách svoj vozíček plne naložený dlhými „palicami“ cukrovej trstiny. Keď ich pristavíte, nakopnú motorček a do podivného prístroja vopchajú túto palicu, z ktorej priamo pred vašimi očami vylisujú čerstvú trstinovú šťavu. Tá je prirodzene veľmi sladká, no keď do nej prihodia nejaký ten pomaranč či citrón a pár kociek ľadu, ide o úžasne osviežujúci nápoj. Počas môjho pobytu v kambodžskom jogovo-vegánskom centre som absolvovala týždenný detox, kedy som pila len kokosovú vodu a tento sugarcane džús. Práve ten mi mal dodať dostatok energie a cukru na „prežitie“. Obsahuje totiž veľké množstvo vitamínu C, magnézia, železa, zinku, vápnika a niekoľkých aminokyselín. A ako vidíte, prežila som :)


3. Kava – Fidži

Kava, bez dĺžňa, je na Fidži priam posvätným rituálom. Prášok, ktorý je základom kavy, sa melie z rovnomenného koreňa. Jeden taký asi polmetrový sme niesli ako dar náčelníkovi dediny, v ktorej sme na Yasawa Islands strávili pár dní. Koreň sa pomelie na jemný prášok, následne zmieša v špeciálnej drevenej nádobe so studenou vodou a pije z malých kokosových mištičiek. V jeden večer nás vzali domorodci medzi seba, kde sme s nimi tento sevusevu rituál absolvovali. Miestny chalan nasypal kavu do pláteného vrecúška a poriadne ho v nádobe vymáchal. Áno rukami. Nie, nepýtala som sa, či si ich predtým umýval. Vravím si, že niekedy je lepšie nevedieť a premýšľam, či som sa nemala dať pred cestou zaočkovať proti brušnému týfusu. Sedíme v kruhu asi siedmi a postupne si podávame kokosovú mištičku. Vždy pred napitím sa podľa tradície raz tleskne rukami, nahlas povie bula (miestny pozdrav, ktorý zároveň znamená nazdravie), vypije na jeden šup celý jej obsah a na záver tleskne trikrát. Kava chutí trochu ako blato a po nejakej 4-5 mištičke, kedy mi z nápoja tŕpol jazyk, som sa dostávala do zvláštneho uvoľneného stavu. Kava má totiž mierne halucinogénne účinky, takže opatrne pri jej pití!


4. Mamajuana – Dominikánska republika

Pri návšteve tohto karibského ostrova bezpodmienečne musíte ochutnať mamajuanu. Je to ich národný nápoj a každá rodina má svoj vlastný tajný recept. Základ spočíva v tom, že kôra zo stromov a rôzne druhy byliniek za zalejú červeným vínom, medom a rumom. Nálev sa nechá odstáť a neskôr sa podáva po malých kalíškoch. Nápoj má jemne korenisto-sladkastú príchuť a ponúknu vám ho v každej reštaurácii či v bare. Je to aj milý suvenír, ak premýšľate, čo by ste si na pamiatku z ostrova odniesli. Mamajuana má vraj afrodiziakálne účinky, ale podporuje tiež trávenie, liečia ním nachladnutie aj chrípku.


5. Čaj – Srí Lanka

Najlepšie čaje, aké som kedy pila, pochádzajú zo Srí Lanky. Nečudo, že je to ich hlavná exportná surovina. Kvalitu srílanských čajových lístkov preslávila svetovo známa značka Lipton, ktorej čaj pochádza práve odtiaľto. V čajovom priemysle je zamestnaných až milión obyvateľov ostrova a nachádzajú sa tu rozľahlé zelené čajovníkové polia aj celé údolia. Počas jazdy vlakom cez najkrajšiu železničnú trasu z mesta Ella do Kandy si z okna budete vychutnávať výhľady na tieto čajovníkové polia v oblasti Nuwara Eliya, kde miestni rozpŕchnutí ako mravce v nekonečnej záplave zelene zbierajú čajové lístky. Zážitkom je navštíviť aj továreň na spracovanie čaju, prípadne sa môžete priamo zapojiť do procesu zberu. Skvelú chuť pravého cejlónskeho čaju najvyššej kvality si môžete vychutnať aj doma vďaka voňavým čajom od značky Spa Ceylon, ktorá ich dováža aj na Slovensko. Nájdete ich na www.spaceylon.sk a navyše s rôznymi exotickými príchuťami ako ananás, mango, jasmín, vanilka a mnohé iné.


6. Ayran – Turecko

Na známom Grand Bazaar v Istanbule som si dala kebab a obchodník mi k nemu ponúkol ayran. Na prvý pohľad mi tieto dve chute nešli k sebe, ale neodolala som. Čo je to ten ayran? Niečo ako náš zákvas. Jogurt, vodu a soľ zmiešajú, napenia a podávajú vychladené. Niekde ho zvyknú dochutiť aj uhorkou či cesnakom. Turecké fastfoody dokonca mávajú ayran vo svojej ponuke a u miestnych ide o najobľúbenejší nealkoholický nápoj vôbec. Na tureckom vidieku sa môžete stretnúť s tým, že vám ayran ponúknu na privítanie, ak prídete niekam ako hosť. Rôzne varianty ayranu nájdete nielen v Turecku, ale aj v ďalších krajinách Blízkeho východu či na Balkáne.


7. Káva s kardamonom – Izrael

Motala som sa historickými uličkami Jeruzalemu a zavše si sadla do niektorej z desiatok malých tradičných kaviarní. Veľmi rýchlo som pochopila, že toto je iný svet a so žiadosťou o americano s mliekom, prípadne lungo, tu budem akurát tak za blázna. Keď si však vypýtate ich tradičnú arabskú kávu, milo sa na vás usmejú a ocenia váš výber. Znamená to totiž, že viete, čo je dobré. A práve takáto káva, do ktorej pridávajú okrem množstva cukru aj štipku kardamonu, je v arabských štvrtiach tejto krajiny typická. Na výraznú vôňu kardamonu som si musela chvíľu zvykať, ale skrátka patrí k tunajšej káve. Porušila som tu tak všetky svoje kávové zásady. Obvykle totiž pijem nesladenú kávu s mliekom, čím väčšia, tým lepšie. Tu som sa naučila piť malú silnú sladkú kávu bez mlieka. Malú doslovne – z drobnej šáločky si dáte tak zo tri dúšky a na jej spodku vám ešte ostane kopec usadeniny. Lepší životobudič ale rozhodne nenájdete. Podobnú kávu vám pripravia nielen v Izraeli. Pila som ju napríklad aj v Jordánsku či v Egypte a patrí k tradičným nápojom hádam vo všetkých arabských krajinách.


8. Saké – Japonsko

Popravde, nikdy som nebola veľkým fanúšikom saké. Ale byť v Japonsku a neochutnať? To by bol priam hriech. Ako iste viete, ide o tamojší tradičný alkoholický nápoj. História tohto ryžového vína, ktoré sa pije z malých pohárikov, siaha až do 3. storočia n.l. Veľkú popularitu, aj keď nie práve v najlepšom svetle, získal nápoj počas 2. svetovej vojny, kedy ho pili kamikaze piloti na dodanie odvahy. Na jeho výrobu sa používa špeciálny druh dlhozrnnej ryže, ktorá má vysoký obsah škrobu. Jej kvasením sa získava alkohol známy po celom svete. Vedeli ste, že saké sa môže podávať studené, ale aj teplé? Mne studené chutí viac. A aj keď má saké obsah alkoholu len okolo 16%, nenechajte sa zmiasť, že sa z neho nedá opiť. Dá, detaily si už ale nechám pre seba :)


9. Bintang – Bali

Či chcete alebo nie, Bintang na vás bude na Bali vyskakovať k každého rohu. A to doslova. Typickú červenú hviezdu, ktorá je symbolom tohto lokálneho piva, nájdete na slnečníkoch na pláži, obrusoch, maľbách na stenách budov, svietiacich billboardoch... Ide o jednoznačne najpopulárnejší brand na ostrove i v celej Indonézii. Neverím, že nájdete bar či reštauráciu, kde by ho nepodávali. Bintang znamená v preklade „hviezda“ – aké prekvapivé :) a je to najpredávanejšie pivo na Bali. Prvýkrát ho uvarili už od roku 1929 na ostrove Jáva a dnes si môžete vybrať buď klasický Bintang 4,7%, nealkoholický alebo aj ako radler s príchuťou citróna alebo grapefruitu. V roku 2011 vyhral Bintang zlatú medailu v kategórii ležiak a získal ocenenie pivný šampión v Medzinárodnej cene pivovarného priemyslu v Londýne. Takže aj keď nad ním možno budú klasickí pivári ohŕňať nos a mudrovať, že je to slabé pivko, stavím sa, že na pláži pod horúcim slnkom mu aj tak neodoláte.


10. Calamansi džús – Filipíny

Calamansi sú drobné filipínske limetky, ktoré miestni využívajú na prípravu jedál, nápojov, omáčok, džemov či marinád. Vyzerajú ako klasické limetky, len sú veľmi drobnučké a aj napriek tomu obsahujú toľko kôstok, že som občas nechápala, kde sa ich tam toľko vôbec berie. Majú výraznú citrusovú chuť a ak budete niekedy na Filipínach, namiesto Coly či všemožných limonád si objednajte calamansi džús. Perfektne osvieži počas horúceho dňa. Šťavu z týchto limetiek, ktoré sú lokálne pestované, zmiešajú s vodou a trochou hnedého cukru a parádny drink je na svete. Niekto už má z calamansi dopredu vyrobený sirup, ktorý do drinkov pridáva, ale verte mi, z čerstvých chutí najlepšie.


TraFaM

Foto: Anna Onderková

Commentaires


bottom of page