top of page
  • Anna Onderková

To najkrajšie z Južných Čiech!

V Južných Čechách akoby zastal čas. Historické uličky a námestia dodnes vyzerajú ako z doby dávno minulej a na tunajších zámkoch sa budete cítiť ako princezné z rozprávok.

Ak ste už u našich bratov Čechov navštívili kúzelnú Prahu, aj vinárne a zámky na Morave a hľadáte ďalšie zaujímavé miesta, kam sa vydať na výlet, mám pre vás skvelý tip. Čo tak Južné Čechy? Tento kraj patrí k najobľúbenejším u našich západných susedov a ja vám aj hneď poviem prečo. Lebo miestna príroda je ako stvorená na dlhé prechádzky a túry. Historické mestá ako Český Krumlov a České Budejovice majú dokonalú romantickú atmosféru. A taký zámok Hluboká vás doslova prenesie do rozprávky.


Z Budejovíc do celého kraja

České Budejovice sú hlavným a najväčším mestom Juhočeského kraja. Napriek tomu majú sotva stotisíc obyvateľov, takže sa tam človek stále cíti tak trochu ako „na vidieku“. Tomuto dojmu dosť nahrávajú budovy staré aj niekoľko stoviek rokov, ktoré sú však krásne upravené. Farebné domčeky, múzeá, historické pamiatky, dokonca jeden z najväčších pivovarov v Česku, to všetko priťahuje návštevníkov do tohto mesta ako magnet. Svoj výlet po Južných Čechách môžete začať práve v Budejoviciach, prípadne si v nich spraviť svoju základňu, z ktorej budete vyrážať na výlety po okolí. Ubytovanie tu zoženiete hravo vo všetkých cenových kategóriách a ak necestujete vlastným autom, Budejovice majú s okolitými mestečkami, ktoré sa oplatí navštíviť, výborné spojenie verejnou dopravou.


„Bude jich více!“

Námestie Přemysla Otakara II., ktoré je pomenované po zakladateľovi Budejovíc, patrí k najkrajším široko-ďaleko. Priamo na ňom a v jeho blízkom okolí sa odohráva hlavný život mesta. Uprostred námestia stojí baroková Samsonova fontána, ktorá mala v minulosti okrem ozdobného účelu aj ten praktický. Fontána totiž stojí na studni a voda z nej zásobovala mnohé časti mesta. V inej časti námestia sa zase do výšky vyše 70 metrov týči Čierna veža zo 16. storočia. Vežu ročne navštívi viac ako 30 tisíc návštevníkov a neoľutujete parádny výhľad z nej na celé mesto, ak sa k nim pridáte aj vy.

Nočný život sa odohráva najmä v malých krčmičkách, ktorých nájdete v centre mesta, ale i odľahlejších štvrtiach, neúrekom. A čo sa v nich pije? Predsa kvalitný domáci Budvar. Už od 15. storočia sa do sveta šíri dobrá povesť miestnych pivovarníkov a priamo v meste sa nachádza pivovar, kde vám radi spravia aj prehliadku a ochutnávku. Ak ste vy, alebo váš partner, fanúšikom zlatistého moku, určite si ho zapíšte na zoznam toho, čo v Budejoviciach nesmiete vynechať. Práve pri pivku mi miestni prezradili aj vtipnú legendu o tom, ako vznikol názov ich mesta. Opäť sa týka kráľa Přemysla Otakara druhého, ktorý sa počas svojho ťaženia práve neďaleko tohto mesta dozvedel, že sa stal otcom svojho prvorodeného syna. Od samej radosti vraj na plné hrdlo vykríkol: „Bude jich více!“ A tak vraj vznikli Budejovice. Ako som spomínala, v meštianskych domoch v centre narazíte aj na drobné múzeá, galérie aj divadlá. Budejovice majú silné kultúrne a umelecké podhubie aj vďaka slávnym rodákom. Vedeli ste, že práve odtiaľto pochádzajú známe české osobnosti ako herci Karel Roden a Jiří Mádl či režisérka Alice Nellis? V neďalekom Českom Krumlove sa zase narodil už nebohý spevák Petr Muk.


Romantika ako vyšitá

Keď prejdete len pár kilometrov juhozápadne od Budejovíc, ocitnete sa v jednom z najkrajších miest v celom Česku. Pre mňa, ale aj pre mnoho turistov z celého sveta, je Český Krumlov absolútne romantickým miestom. Nikdy ho pri návšteve Južných Čiech nevynechám a užívam si prechádzky stredovekými uličkami, zámok, ktorý už poznám takmer naspamäť, aj príjemné kaviarne v podhradí. Mnohí prirovnávajú Český Krumlov k našej Banskej Štiavnici. Veru, v niečom sú si podobné. Minimálne atmosférou ako z romantických historických filmov, ktorá na vás dýcha zo všetkých zákutí a budov. Centrum mesta je zapísané v UNESCO a to vďaka meštianskym domom, v ktorých sídlia hotely, reštaurácie, obchodíky aj múzeá. Určite sa bežte pozrieť napríklad do galérie slávneho maliara Egona Schieleho, ktorý v Krumlove prežil veľkú časť svojho života. Alebo sa vráťte do detských čias v Rozprávkovom dome, kde sú vystavené tri stovky divadelných bábok, ktoré zobrazujú postavičky z miestnych legiend o vodníkoch, rytieroch a princeznách. Nájdete tu aj Múzeum voskových figurín či Múzeum mučenia s tými najdivokejšími mučiacimi stredovekými nástrojmi, ktoré voľakedy dávno využívali aj priamo tu v Krumlove.


Konkurencia Pražskému hradu

Krumlovský zámok je po Pražskom hrade druhým najrozsiahlejším zámockým areálom v Českej republike. Stojí tu už od 13. storočia a so zámockými záhradami ho spája unikátny plášťový most. V miestnych záhradách stojí ďalší krumlovský unikát. Tým je jedinečný amfiteáter s otáčavým hľadiskom, kde sa pravidelne konajú divadelné a operné predstavenia. Zo zámku budete mať výhľad na celé okolie, aj na rieku Vltava priamo pod hradbami. Stavím sa, že na nej ešte aj v jeseni uvidíte množstvo vodákov, ktorí rieku splavujú či už na kajakoch, raftoch, alebo aj na nafukovačkách. Aj takéto atrakcie ponúka mesto turistom, ktorí chcú okrem romantiky zažiť aj trochu adrenalínu. Priamo v areáli Českokrumlovského zámku vám do oka padne vysoká zámocká veža, v ktorej voľakedy býval trubadúr. Ten z nej každú hodinu trúbil krumlovskú fanfáru, ale tiež oznamoval ako rosnička, aké bude počasie, prípadne ohlasoval požiar. Na dobré české jedlo si zájdite po prehliadke mesta do niektorej z mnohých tradičných reštaurácií, na ktoré natrafíte či už pri Vltave, alebo v aj priamo na Námestí Svornosti, kde v minulosti na hranici upaľovali čarodejnice. Stojí tam vysoký morový stĺp s fontánou, aj mestská radnica. A len o kúsok ďalej ďalšia významná pamiatka – gotický Kostol sv. Víta. V Českom Krumlove má človek neustále čo objavovať, preto vám ručím za to, že sa sem budete túžiť pravidelne vracať.


Vstúpte do rozprávky

Len desať kilometrov od Budejovíc opačným smerom ako Krumlov stojí český Windsor. Vážne! Zámok Hluboká bol inšpirovaný práve známym anglickým hradom a patrí k najkrajším v Čechách. Má vyše stovky komnát, ktoré sú bohato zdobené najmä vyrezávaným drevom, ale aj historickými obrazmi. Za malý extra poplatok vás pustia aj do veže, z ktorej budete mať okolité rozľahlé záhrady ako na dlani. Od jeho vzniku v 13. storočí sa na zámku vystriedalo kopec panovníkov a vy sa budete pri prehliadke cítiť ako jeden, prípadne jedna z nich. Zámok aj so svojím prekrásnym areálom je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a keď o ňom s nadšením hovorím ako o rozprávkovom, myslím to smrteľne vážne. Práve na ňom sa natáčali známe české rozprávky ako Pyšná princezná či Šípková Ruženka.


Spoznajte Šumavu

Juhočeský kraj je známy nielen zámkami a starovekými mestečkami, ale aj ako oblasť lesov, lúk, rybníkov a jazier. Rajom pre tých, čo si radi obujú turistické topánky a vydajú sa do prírody, je Národný park Šumava asi hodinku cesty od Českých Budejovíc. Keď už sa budete túlať po šumavských kopcoch, zájdite aj k najvyššie položenej hvezdárni v celej Európe. Nájdete ju pri vrchu Kleť. Cez deň si odtiaľto vychutnáte výhľady na okolitú prírodu a v noci zase na oblohu posiatu miliónmi hviezd. Zdá sa, že romantickými miestami sa to v tomto regióne len tak hemží. Premýšľate už, že sem vezmete svoju drahú polovičku? Vôbec ma to neprekvapuje. A ak ste navyše aj športovo založení, vysadnite na bicykle. Cyklistických trás je v Južných Čechách habadej. Jedna vedie dokonca až priamo k spomínanej hvezdárni.


Kam sa ešte oplatí zájsť?

Ak ste sa rozhodli, že sa v Južných Čechách zdržíte dlhšie, než len na víkendový pobyt, mám pre vás ešte zopár skvelých tipov. Keď už máte v itinerári odškrtnuté všetky z vyššie spomenutých miest, asi budete mať chuť aj na nejaké vychytávky, ktoré nie sú až tak známe a turistické. Čo tak navštíviť dedinku Holašovice? Že ste o nej ešte nepočuli? To je škoda, lebo je to pecka zapísaná dokonca aj v UNESCO. Ide o typickú sedliacku dedinku zo 70. rokov minulého storočia, ale v barokovom štýle. Fotogenické domčeky, ako vystrihnuté z dobových malieb, sú dodnes obývané a doslova vás prenesú v čase. V dedinke Lipno nad Vltavou, až takmer celkom pri rakúskych hraniciach, zase nájdete Cestu korunami stromov s parádnou vyhliadkou, ktorá bude zážitkom najmä pre decká. V Tábore, ďalšom historickom juhočeskom mestečku, neobíďte Múzeum čokolády a marcipánu, ktoré leží na ploche až 1000 metrov2. Majú tu čokoládového Mr. Beana aj s jeho autom v životnej veľkosti, najväčší čokoládový vlak a dokonca čokoládového Jaromíra Jágra! Nehovoriac o tom, že v dielničkách si môžete vy, alebo vaše ratolesti, sami vytvoriť nejaké tie sladké kreácie a dozvedieť sa o čokoláde kadejaké pikošky a zaujímavosti. A komu by bolo stále málo, na záver mám tip pre tých, čo hľadajú tie najjedinečnejšie zážitky. Jadrová elektráreň Temelín! Znie to bizarne, ja viem, ale naozaj ponúkajú exkurzie, dokonca zdarma. Nie síce priamo po elektrárni, to by bolo nebezpečné, ale v neďalekom informačnom centre, z ktorého budete mať na Temelín hádam najlepší možný výhľad. Majú tu pre zanietencov techniky a fyziky autentické modely, počítačové vizualizácie a čo-to si môžete vyskúšať aj na vlastnej koži.

Ako vidíte, v regióne je toho viac než dosť, čo sa oplatí navštíviť. A vyberie si každý, či už ste romantická duša, alebo máte na krku decká, ktoré treba zabaviť vždy niečím zaujímavým, prípadne milujete turistiku v krásnej prírode. A čo je najlepšie, netreba chodiť ani príliš ďaleko. Veď Južné Čechy sú čo by kameňom dohodil.


TraFaM

Foto: Archív A. O.


Tento môj článok bol uverejnený v októbrovom (2020) čísle magazínu EMMA


Opmerkingen


bottom of page