October 9, 2019

Please reload

Recent Posts

Vianočné darčeky pre cestovateľov

December 15, 2019

1/10
Please reload

Featured Posts

TOP 5 ázijských miest, ktoré neležia pri mori, no rozhodne stojí za to ich navštíviť

Do Ázie mnohí cestujeme najmä za krásnymi plážami. Tiež nie som výnimkou. No na svojich cestách po tomto kontinente som v uplynulých rokoch objavila tiež čaro malých a malebných miest, ktoré ležia prevažne v horách, majú úžasné historické bohatstvo a nezameniteľnú, pokojnú atmosféru. Prekrásne chrámy, z veľkej časti nepoškvrnená príroda a vrúcni obyvatelia ma presvedčili, že odtrhnúť sa niekedy od pobrežia a vyraziť prebádať aj vnútrozemie, nemusí byť vôbec zlou voľbou. Spísala som rebríček mojich najobľúbenejších ázijských mestečiek, v ktorých si na more a pláže ani nespomeniete. Objavíte v nich totiž celkom inú krásu. 

 

5. Chiang Mai - Thajsko

 

Chiang Mai znamená v preklade “Nové mesto” a leží 700 km severne od Bangkoku. Preteká ním rieka Ping, na ktorej oboch brehoch nájdete množstvo reštaurácií s krásnym výhľadom. Mesto je pomerne rozľahlé a má približne pol milióna obyvateľov. Napriek tomu si zachovalo svoje jedinečné historické čaro s tradičnými thajskými prvkami. Najideálnejším obdobím na návštevu Chiang Mai sú mesiace medzi októbrom a februárom, kedy sú teploty znesiteľné, rozumej nie 35 a viac stupňov ako v marci a apríli. Od mája do septembra zase hrozí riziko dažďov. V Chiang Mai nasajete duchovnú atmosféru v niektorom z vyše 300 budhistických chrámov, ktoré tu stoja, no uspokojíte aj svoje nákupné chúťky na slávnom Night Bazaar, každú nedeľu na Sunday Walking Street či v soboty na Wualai Walking Street Markete. Ochutnať tu zaručene musíte chiangmaiské tradičné jedlo Khao Soi - rezancovú polievku so žltým karí. Zo stoviek chrámov je najznámejším a najnavštevovanejším Wat Phra That Doi Suthep, zvyknú ho však nazývať aj skrátene Doi Suthep podľa hory nad mestom, na ktorej leží. Celý je pokrytý zlatou farbou, vďaka čomu je neprehliadnuteľný. Len pár kilometrov od chrámu leží tradičná hmongská dedinka Doi Pui, kde sa miestni živia tradičnými remeslami, predajom svojich výrobkov, lahodných čajov a kávy. V Chiang Mai sú tiež mnohé múzeá a galérie, štýlové kaviarne, na okraji mesta dokonca supermoderné obchodné centrá. Alebo môžete ísť pozrieť slony do niektorej z vyše 50 rezervácií, ktoré sa v okolí mesta nachádzajú. A určite si po celodennom túlaní mestom doprajte thajskú masáž. Uvidíte, ani si nespomeniete, že by vám tu malo chýbať more. 

 

4. Siem Reap - Kambodža

 

Na juhu Kambodže sa nachádzajú nádherné pláže, pri pobreží zase parádne ostrovy, ktoré sú (zatiaľ ešte stále) považované za neobjavený raj. No najviac návštevníkov aj tak prúdi do jej vnútozemia, do malého mestečka Siem Reap. Práve to je vstupnou bránou do úchvatného historického komplexu Angkor, jedného z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok a archeologických nálezísk v celej Ázii. Nachádza sa v ňom vyše tisíc pozostatkov tradičných khmérskych chrámov, mnohé ešte veľmi zachovalé, z ktorých dodnes dýcha ich veľkolepá minulosť a ktoré ročne prilákajú vyše dva milióny turistov. Tým naj, ktorý je pre každého neodmysliteľnou zastávkou, je slávny Angkor Wat. Tento chrám z 12. storočia je doslova symbolom Kambodže, vyobrazený dokonca aj na štátnej vlajke. Ide o najväčší náboženský monument na svete. Ďalšou nesmierne obľúbenou zastávkou v rámci angkorského komplexu je Ta Prohm. Chrám poprerastaný koreňmi stromov, ktorý ste mohli vidieť vo filme Tomb Raider s Angelinou Jolie. Väčšina khmérskych stavieb má vchody zo štyroch svetových strán a inak tomu nie je ani pri chráme Angkor Thom, pre ktorý sú typické v skalách vyobrazené tváre. V Angkore objavíte stovky zaujímavých pamiatok. Tie sú od roku 1992 zapísané aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Zároveň priamo v meste nájdete kopec pekných hotelov za skvelé ceny. A večer sa určite bežte prejsť po slávnej Pub Street – ulici, ktorá žije aj o polnoci, kde sa dobre najete, zabavíte a na okolitých trhoch aj nakúpite kadejaké suveníry. Nezabudnite však na zlaté ázijské pravidlo: zjednávať ceny!

 

3. Dharamsala – India

 

Bláznivý ruch, preplnené a hlučné ulice... tak toto v Dharamsale určite nezažijete! Napriek tomu, že je to indické mesto a Indiu si s tým už akosi podvedome spájame. Na severe krajiny, obkolesené Himalájami, leží malé, pokojné a na prvý pohľad nenápadné mestečko Dharamsala, známe svojou farebnou, jednoduchou architektúrou a posvätnými chrámami. Je exilovým sídlom 14. Dalajlámu už od roku 1959. Práve tu našiel svoj nový domov po čínskej okupácii Tibetu a zavše je možné ho stretnúť v miestnych chrámoch pri modlitbách či prechádzke v záhradách. Presťahovali sa sem spolu s ním tisíce Tibeťanov a mníchov, vybudovali kláštory a vytvorili komunitu, v ktorej sa aj cudzinec cíti príjemne. Aspoň za seba tak môžem s určitosťou tvrdiť. Dalai Lama Temple Complex je absolútnou oázou pokoja, môžete sa pridať k ľuďom, ktorí sem chodia meditovať, nachádza sa tu aj múzeum a knižnica. Obľúbené sú prechádzky v okolí chrámu, najmä za svitania či počas západu slnka. Myslím si, že aj človek, ktorý nie je duchovne založený, si príde v Dharamsale na svoje. Do mesta prichádza tiež množstvo študentov, ktorí sa zaujímajú o tibetskú kultúru. Tunajší Norbulingka Institute je krásnou ukážkou tradičných tibetských remesiel a umení. Sami si tu môžete vyskúšať na niektorom z workshopov maľbu, tkáčske remeslo, vyrezávanie z dreva či vyšívanie. Alebo tu len načerpať pokojnú a pozitívnu energiu, ktorá v Norbulingke vládne. Z areálu, v ktorom nájdete okrem remeselných dielní tiež zaujímavý buddhistický chrám, je úžasný výhľad na snehom pokryté vrcholky himalájskych kopcov. Mesto je tiež známe svojimi čajovými záhradami a tu dopestovaný čaj, tzv. Kangra tea, je známy nielen v Indii, ale na celom svete.