January 25, 2020

October 9, 2019

Please reload

Recent Posts

Dokonalá exotika pre náročných, no stále sa super ceny... taká je Malajzia!

January 25, 2020

1/10
Please reload

Featured Posts

Môj týždeň v ajurvédskom centre na Srí Lanke

May 27, 2018

“Nič mi nebolo, no zrazu je mi lepšie.” Tak by som veľmi stručne zhrnula moju, stále pomerne čerstvú, skúsenosť s ajurvédou. Z veľkej časti zo zvedavosti, dúfajúc, že na chvíľu spomalím a “vypnem”, som sa rozhodla čas na Srí Lanke stráviť v ajurvédskom centre. Lebo toľko som už o tejto prastarej liečebnej metóde počula, že som skrátka neodolala a musela to zažiť na vlastnej koži. A že to teda stálo za to!

Keď som bola pred 2 rokmi prvýkrát na Srí Lanke, z každého rohu na mňa vyskakovali tabule s ponukou ajurvédskych masáži. Aj som nejaké vyskúšala, ale prišli mi vtedy také “normálne”. Až pred mojou terajšou návštevou tohto čarovného ostrova som sa začala o ajurvédu tak naozaj zaujímať. Čo je to za medicína? Čo je jej podstatou? Aké má účinky? A hlavne, rozhodla som sa, že ju vyskúšam na vlastnej koži tak naozaj, so všetkým, čo k nej patrí – stravou, jógou, ajurvédskymi liečebnými procedúrami a konzultáciami s naozajstnými odborníkmi. Tak som strávila týždeň v Isolabella Ayurveda Resort na juhu Srí Lanky. Nezabudnuteľný týždeň!

Z Colomba, hlavného mesta ostrova, som šla na juh, kde toto ajurvédske centrum leží, vlakom. Priamy transfer, ktorý mi ponúkli, som odmietla, lebo mňa tieto srílanské vlaky fakt bavia. Aj keď som prvú hodinu stála na jednej nohe prikvačená medzi dverami :)Ďalšiu hodinu sa to už začalo trochu uvoľňovať a poslednú som dokonca aj sedela. Ale ten zážitok… a neodolateľná cena cca. 2 a pol eura… no neber to ;)  Z konečnej stanice v Matare do Nilwelly som si vzala už len tuk-tuk, ktorý ma vysadil priamo v rezorte. Tam ma už čakali, bez akéhokoľvek zdržiavania ma odprevadili do mojej izby, ponúkli čerstvý džús a ovocie. Nepreháňam, keď napíšem, že do pol hodiny, čo som tam bola, mi už masírovali nožičky. Lebo vraj určite som unavená po ceste, to mi dobre padne. A veru že padlo. Prvý dojem teda na jedničku s hviezdičkou. Aj prostredie už na prvý pohľad krásne. Všade kopec paliem, zelene, kvetov, veľký bazén so slanou vodou, hojdacie siete a milý, ochotný a usmiaty personál. Presne ako na fotkách, ktoré mi ešte doma ukazovala Karin - strašne milá Slovenka, ktorá mi celý tento pobyt pomohla zariadiť. Zoznámili sme sa cez internet a už na prvej spoločnej káve sme si úplne padli do oka. S takým nadšením o ajurvéde môže rozprávať len niekto, kto ňou naozaj žije. A komu pomohla. Karin už roky navštevuje ajurvédske centrá na Srí Lanke a šíri ich dobré meno u nás. Jej partner sa tu vyliečil z insomnie, iní známi z kožných ochorení ako psoriáza či ekzémy. Ďalší sa zbavili problémov s pohybovým ústrojenstvom. Ajurvéda lieči skutočne široké spektrum ochorení od alergií, chronickej únavy, cukrovky, problémy s krvným tlakom či trávením až po bolesti hlavy, migrény a duševné choroby. Mnohým ľuďom vraj ajurvédski lekári a terapeuti pomohli dokonca po ťažkých autonehodách či zotaviť sa po chemoterapii… Skrátka, toľko skúseností a informácií o ajurvéde čo Karin má na Slovensku len málokto. A k tomu všetkému je aj super baba!

Super chlapík je zase Talian Flavio, majiteľ tohto ajurvédskeho centra. Už takmer 20 rokov žije tu na Srí Lanke. Svojich zamestnancov berie ako rodinu a svojou srdečnosťou a zmyslom pre humor si ma okamžite získal. Často sme spolu sedávali na verande a dlho sa rozprávali o všeličom možnom, o Taliansku, o ostrove, o hudbe a aj o jeho obrovskej vášni k talianskemu jedlu. Občas som si sadla k nemu do kuchyne keď varil a aspoň si vychutnávala tú vôňu. Hneď v prvý deň mi pošepkal, že ak by mi niečo z naordinovanej ajurvédskej stravy, ktorú tu budem dostávať, nechutilo, vraj len mám za ním prísť, že mi niečo uvarí, na tajňáša ;) Flavio je fakt výborný parťák! Ale to vlastne úplne všetci tu v centre.

Lenže ja som sa na jedlo naozaj sťažovať nemohla. Strava tvorí veľmi dôležitú súčasť ajurvédy a má výrazný vplyv na naše zdravie. Princípom je pravidelná, vhodne zvolená strava v rovnakých časoch a vždy maximálne čerstvá. Na raňajky bolo vždy čerstvé ovocie. Veľa a rôzne. Banány, melón, papája, mango, passion fruit... Na obed a večeru bola zväčša varená zelenina, rôzne klíčky, strukoviny. Polovicu z toho som ani nepoznala a vždy sa chalanov čašníkov pýtala, čo to je. Trpezlivo vysvetľovali ako vedeli, no mnoho lokálnych surovín hádam ani nemá anglické názvy a tie ich som si, žiaľ, nezapamätala. Mäso mi vôbec nechýbalo. Dokonca som ho odvtedy celkovo dosť výrazne obmedzila vo svojom bežnom jedálničku. Prekvapilo ma, že mi na tanieri občas pristáli aj vyprážané jedlá, napríklad také zeleninové fašírky. Myslela som, že v ajurvéde sa nevypráža. Nuž, jedna z mnoha vecí, ktoré som sa tu dozvedela. A dokonca sme každý deň dostali aj nejaký ten dezert, takže aj sladké chuťové poháriky si prišli na svoje. Porcie boli akurátne. Nespomínam si, že by som niekedy bola hladná. Skôr som jedlo nevládala dojesť. Počas dňa mi hocikedy prikvitol na stole pohár čerstvej ovocnej šťavy či kokosová voda. A Flavio ma empaticky svojou kuchyňou zachránil napokon len raz. Akoby tušil, že z tej suchej placky s nakladanou cibuľou na večeru nebudem veľmi šťastná a už po prvých sústach mi priniesol lahodné tuniakové carpaccio. Placka šla okamžite bokom, tá jediná mi za celý pobyt fakt nechutila. Tento malý “podvod” mi tu prešiel celkom ľahko a nenápadne, keďže všetko jedlo vám servírujú priamo na terase pred vašou izbou, kde má každý svoje súkromie. Ak máte chuť na spoločnosť a dohodnete sa viacerí, že chcete jesť spolu, kedykoľvek môžete požiadať, aby vám prestreli veľký stôl v záhrade. 

Dokopy je tu len 10 izieb, takže zamestnancov, ak rátam aj terapeutov, je tu viac než hostí. Má to veľkú výhodu, lebo úplne cítite ten individuálny prístup. Už po pár dňoch sa tu každý s každým pozná po mene a vládne tu veľmi priateľská nálada. A nikto nerieši čo máte na sebe a ako vyzeráte. Takže okamžite, poprosím, zahodiť všetky komplexy, make-up a aj sexy plážové oblečenie. Od rána do večera budete aj tak od hlavy po päty od vonných olejov, takže dress code sú len sarongy, ktoré tu vyfasujete. Kedykoľvek potrebujete nový, skrátka si vezmete. Akákoľvek snaha o make-up a účes iný než ledabolo "drdol" nemá význam, keď vás denne čakajú masáže tváre či hlavy.

Výhľad priamo z mojej terasy pred izbou som mala na prístrešok, kde sa každé ráno o pol 7. cvičí jóga, na vysoké palmy, záhradu a more hneď za ňou. Na jógu som zvyknutá z domu, dokonca o niečo dynamickejšiu powerjogu, ktorú cvičím už asi rok a pol. Tunajšia jóga bola taká easy, obsahovala z veľkej časti pránajámu, teda dychové cvičenia. Nepretrhla som sa, no na druhej strane super pre tých, čo sa s ňou ešte len zoznamujú. Karin, ktorá mi inak každý deň aspoň raz napísala a skontrolovala, či je