January 25, 2020

October 9, 2019

Please reload

Recent Posts

Dokonalá exotika pre náročných, no stále sa super ceny... taká je Malajzia!

January 25, 2020

1/10
Please reload

Featured Posts

Tasmánia: divoká krása na opačnom konci sveta

March 23, 2018

Až pri mojej tretej návšteve Austrálie som sa konečne dostala aj na jej južný ostrov, do Tasmánie. A celý čas, čo som objavovala jej krásy, som si vravela: Ako to, že som ju tak dlho ignorovala a neprišla sem už dávno?

Do Hobartu, hlavného mesta Tasmánie, sme s Ivanom prileteli z Melbourne. Bola to len zhruba hodinka letu a najlacnejšie letenky sa dajú zohnať už za 55 austrálskych dolárov. Ak máte viac času, niekoľkokrát denne premáva na Tasmániu aj trajekt. Ja som mala na ostrov vyčlenené len 3 dni a naivne som si myslela, že ho stihnem prejsť úplne celý. Veď je taký malý, vravela som si, no už po prvom dni som pochopila, ako som sa mýlila. Až taký malý zase nie je, jeho rozloha je takmer 70 000 km2  a cesty síce nie sú zlé, no kľukaté. A prírodné krásy, na ktoré sa nebudete vedieť vynadívať, vás budú nútiť zastavovať takmer na každom kilometri.

 

HOBART

O Hobarte sa moji austrálski priatelia vyjadrovali ako o “sleepy town”, kde toho veľa nie je. Ešte že som im nenaletela. Toto prístavné mestečko, v ktorého širšom okolí žije približne 200 tisíc obyvateľov, si ma okamžite získalo. Uznávam, má veľmi pohodovú atmosféru, klasický ruch veľkomesta tu nepocítite, za čo som bola skutočne vďačná. Prevažne nízke koloniálne budovy, žiadne mrakodrapy, krásne udržiavané parky a prístav plný rybárskych lodí, ale aj luxusných jácht, tvoria romantickú panorámu mesta.

 

MOUNT WELLINGTON

Jednoznačne najúchvatnejší výhľad na celý Hobart budete mať z  hory Mount Wellington, ktorá sa čnie nad mestom do výšky takmer 1300 metrov. Pôvodní obyvatelia nazývajú horu Kunanyi. Ak milujete horskú turistiku, pokojne sa na ňu vyškriabte po niektorom z horských trailov. Ja som dala prednosť autu, keďže na vrchol hory, vraj takmer neustále pokrytý snehom, vedie cesta. V januári, kedy som Tasmániu navštívila ja, nebolo po snehu ani chýru ani slychu. Priemerná teplota sa v letnom období (od decembra do marca) pohybuje nad 20°C, no v najchladnejších mesiacoch jún, júl a august len okolo 12°C, môže však klesať až k nule.

Zato výhľady na Hobart a okolité pohoria nesklamali. Na vrchole stojí okrem vysokého televízno-rádiového vysielača aj vyhliadková budova s ďalekohľadmi a tabuľami s rôznymi zaujímavosťami o tomto mieste. Napríklad aj o tom, ako na horu vyliezol v minulosti aj samotný Charles Darwin.

 

SALAMANCA PLACE

Keď som pochopila, že nestihnem ostrov “obehnúť” celý, rozhodli sme sa zakotviť priamo v Hobarte a odtiaľto vyrážať na výlety po okolí. Historická štvrť Salamanca Place bola hádam najlepšou voľbou na ubytovanie. Pešo do prístavu, pešo do centra, skvelé reštaurácie, kaviarne a po zotmení aj bary v okolí, umelecké galérie, malé obchodíky s handmade výrobkami, milí miestni obyvatelia… Čo ma len mrzelo, že sme si pobyt nenaplánovali tak, aby sme tu boli aj cez víkend. Každú sobotu sa priamo tu v Salamance koná veľký market s množstvom stánkov, live muzikou... voľakedy som nebola veľkým fanúšikov takýchto trhov, no Ivan ma na ne tak namotal, že teraz kdekoľvek na svete sa nachádzam, snažím sa nedať si takéto príležitosti ujsť. Žiaľ, tu mi to nevyšlo. Tak aspoň radím vám, ak by ste sa na Tasmániu chystali... a dajte mi potom vedieť ako na markete bolo a či je naozaj taký super, ako o ňom miestni hovoria.

 

RICHMOND

Za prvý cieľ mimo Hobartu sme si vybrali len pár kilometrov vzdialený Richmond. Nič som o ňom nevedela, len tak sme sa viezli naším prenajatým autom a zrazu videli odbočku... tak sme odbočili. A inštinkt ma nesklamal. Malá no milá historická dedinka s najstarším rímskokatolíckym kostolom v celej Austrálii. St. John’s Church bol síce prázdny, no brána bola odomknutá, tak sme nakukli. Mal drevený interiér a pekné farebné vitráže. Na TripAdvisore je však na prvej priečke tunajších atrakcií starý kamenný most Richmond Brid