January 25, 2020

October 9, 2019

Please reload

Recent Posts

Dokonalá exotika pre náročných, no stále sa super ceny... taká je Malajzia!

January 25, 2020

1/10
Please reload

Featured Posts

Grécke Thessaloniki za 24 hodín

August 17, 2017

Veľmi spontánne som sa toto leto ocitla v Grécku. V meste Thessaloniki, alebo ak chcete v Solúne. Áno, presne tam, odkiaľ pochádzali vierozvestcovia Cyril a Metod. No nie o nich som chcela... ale o tom, že je to fakt krásne mesto! 

V Thessalonikách sme s Ivanom strávili síce len 24 hodín, no stihli toho na naše pomery dooosť veľa. Lebo tu je pekný chrám a historická pamiatka hádam na každom rohu! Málokedy píšem blogy s konkrétnymi tipmi na sightseeing, hotely, či reštaurácie, no tu sa mi to vyslovene žiada... podeliť sa s užitočnými infoškami, ktoré sme dostali od chalana na recepcii hotela a vďaka ktorým sme si Thessaloniki aj za tak krátky čas parádne užili.

Thessaloniki sú druhé najväčšie mesto v Grécku a pokiaľ sa rozhodnete dovolenkovať na Chalkidiki a ísť letecky, pravdepodobne priletíte práve sem. Samotné mesto má zhruba 365 tisíc obyvateľov, dlhú promenádu pri mori, veľký prístav, aj pláže (tie sme ale nenavštívili, keďže sme boli dostatočne vykúpaní z Chalkidiki, ale vraj sú super), ošumelé bytové domy v centre a pomedzi ne krásne historické pamiatky, pouličné markety s potravinami i starožitnosťami, tradičné reštaurácie aj štýlové bary. Počas dňa má mesto typickú grécko-lenivo-spomalenú atmosféru, no s večerom ožíva a ešte aj okolo polnoci je plné ľudí posedávajúcich na terasách. Presne to mám na prímorských mestách tak rada. 

 

Kde sa teda v Thessalonikách ubytovať, kam sa ísť navečerať, posedieť si pri drinku a aké pamiatky vidieť? Všetko vám prezradím ;)

 

Aké miestne pamiatky navštíviť?

 

Biela Veža

Symbolom mesta je tzv. Biela veža (Lefkos Pyrgos), ktorá bola postavená ako osmanské väzenie, no po oslobodení mesta sa stala jeho dominantou. Týči sa pri pobreží do výšky 34 metrov. Práve kvôli svojej temnej a krutej minulosti bola až do konca 19. storočia nazývaná Červenou, prípadne Krvavou vežou. Dnes je prístupná verejnosti. V útrobách veže sa nachádza múzeum mapujúce históriu Thessaloník a je jednou z najvýraznejších miestnych turistických pamiatok.

 

Galériov oblúk (Kamara) a Rotunda

V roku 303 tu dal cisár Galérius postaviť víťazný oblúk (ktorý miestni nazývajú Kamara) na znak svojho víťazstva nad Peržanmi. Dodnes sa z neho veľká časť zachovala a jeho piliere sú zdobené do kameňa vytesanými sochami ľudí i zvierat, či výjavmi z bojov. O 3 roky neskôr tu dal ten istý cisár postaviť tiež svoje mauzóleum. To bolo neskôr premenené na kostol (tzv. rotunda). Stojí dodnes a je považovaná za jednu z najstarších náboženských stavieb v Thessalonikách. Kamara i rotunda boli voľakedy základnými prvkami palácového komplexu a majú pripomínať bohatú a dlhú rímsku históriu mesta. 

Obe tieto stavby ležia len pár krokov od seba, v úplnom centre mesta a sú známym "meeting point-om" miestnych i turistov. Hlavne večer je v okolí rušno, posedávajú a bavia sa tu celé skupinky ľudí.

 

Aristotelovo námestie 

Ide o hlavné námestie a je naozaj monumentálne. Postavené bolo až po veľkom požiari v roku 1917, ktorý zničil 2/3 Thessaloník, známym francúzskym architektom Ernestom Hébrardom. Ten sa inšpiroval najmä byzantskou architektúrou. Námestie vedie až celkom k moru a ako vo väčšine miest, i tu nájdete mnoho obchodíkov, reštaurácií s terasami, i pouličných umelcov. A aj tu, samozrejme, narazíte na kadejakých čudákov a motkajúce sa individuá, ktoré sa vám budú snažiť niečo nanútiť a predať, ako všade vo svete na hlavných turistických "ťahoch". Odporúčam prepnúť sa vtedy do asertívneho módu a všetko bude v pohode ;)

 

Pamätník Alexandrovi Veľkému 

Popri mori je vybudovaná krásna promenáda, na ktorej stojí veľkolepý pamätník venovaný macedónskemu kráľovi Alexandrovi Veľkému s jeho jazdeckou sochou. Nájdete ho kúsok od Bielej veže, v známej štvrti Nea Paralia, ktorá sa vďaka nedávnej rekonštrukcii premenila na obľúbené miesto na relax. V blízkosti sochy je park, v ktorom si môžete posedieť, ľudia tu s obľubou športujú a popri celej promenáde je vybudovaný niekoľkokilometrový cyklistický chodník, takže požičanie bicyklov je tiež dobrým nápadom ;)

 

Roman Forum

Povyše Aristotelovho námestia ležia staré ruiny bývalých rímskych kúpeľov i amfiteátra, ktorý v minulosti slúžil na gladiátorské zápasy. S archeologickým výskumom sa tu začalo ešte v roku 1966, pričom sa tu našlo veľa strieborných mincí a kamenných a mramorových sôch, ktoré sú vystavené v miestnom múzeu. Len tie paneláky okolo tohto náleziska pôsobia trochu čudne :) Ale takto to je v celom meste... krásny chrám a hneď vedľa neho nie práve vábne baráky. Neuveriteľný kontrast.