January 25, 2020

October 9, 2019

Please reload

Recent Posts

Dokonalá exotika pre náročných, no stále sa super ceny... taká je Malajzia!

January 25, 2020

1/10
Please reload

Featured Posts

Hľadáte dobrodružstvo? Vyrazte na SAFARI, určite neoľutujete!

July 11, 2017

Každý máme nejaké tie cestovateľské sny, však? Plniť si ich postupne, pomaličky, jeden po druhom, je skvelý pocit. Tým mojím bolo už dlhé roky africké safari. A poviem vám úprimne, predčilo všetky moje očakávania!

Keňa má niekoľko desiatok národných parkov s krásnou, takmer nepoškvrnenou prírodou. Na internete objavíte naozaj širokú ponuku výletov do týchto parkov, na safari, k jazerám, či do hôr... od jednodňových, až po týždenné či dokonca 10 a viac dňové. Je len na vás, ako dlho sa chcete túlať po krajine a objavovať jej krásy a jedinečnosť. Medzi najobľúbenejšie kenské národné parky rozhodne patria Masai Mara pri hranici s Tanzániou a o niečo južnejšie Amboseli, odkiaľ máte výhľad na najvyššiu horu Afriky Kilimandžáro.

My sme sa z hlavného mesta Nairobi vybrali najskôr práve do Amboseli. Po pár hodinách cesty staručkým džípom s naším gamedriverom (tak sa hovorí šoférom, ktorí sa na safari perfektne vyznajú a zažijete vďaka nim skutočné africké dobrodružstvo) Henrym nás až na hranici do parku zastavila kovová vstupná brána a defekt. Ten sme dostali asi niekde na poslednom úseku šialene rozbitej prašnej cesty, ktorá sem vedie. Na to, že kenské cesty vás poriadne vytrasú sa treba vopred psychicky i fyzicky pripraviť. A že 100 km po nich rozhodne neubehne tak rýchlo, ako niekde na diaľnici. Na ten defekt nás vlastne upozornili bratia Česi. Partička ľudí, čo čakala tiež na vstupe a zo sandálov im doďaleka svietili ponožky, takže ich národná príslušnosť bola okamžite odhalená :) Tak sme si chvíľku pokecali v rodných jazykoch, kým sa nám podarilo vymeniť koleso a pobrali sa ďalej rýchlo ubytovať do kempu priamo uprostred saván.

Už cestou sme míňali slony a zebry a Henry sa len potmehúdsky smial nad mojím híkaním a ochkaním. „Nič sa neboj, uvidíš toho ešte omnoho viac a celkom zblízka,“ ubezpečoval ma. Amboseli National Park je známy predovšetkým enormným výskytom slonov. Samozrejme, voľne žijúcich slonov! Odpadávala som už z výhľadu na celé stádo priamo z terasy našej drevenej chatky v kempe.

Ešte v ten podvečer sme sa vydali na „gamedrive“ po okolí. Február, kedy sme my safari navštívili, je pomerne suchý mesiac a tak sa väčšina zvierat zdržiavala v blízkosti bažín a napájadiel, kde sa mohli aspoň trochu schladiť. Videli sme desiatky slonov aj s mláďatami, antilop, zebier, byvolov, dokonca pštrosov... Len tak sa prechádzali, prípadne odpočívali a nenechali sa rušiť svojimi obdivovateľmi. Ak by ste si mysleli, že po pláňach sa môžete premávať ako sa vám zapáči, ste na omyle. Aj mňa z neho Henry okamžite vyviedol, keď som prosila, aby sme šli bližšie. Na safari platia prísne pravidlá, na ktoré dohliadajú miestni rangeri. Jazdí sa len po vyznačených cestičkách, z auta sa nesmie vystupovať, lebo nikdy neviete, kde striehne aká šelma. A nech vás ani nenapadne tieto divoké zvery kŕmiť. Ale to je, hádam, každému jasné, nie? A po historkách o stratených turistoch, ktorí si verili natoľko, že sa skúsili po safari premávať na vlastnú päsť, bez skúseného sprievodcu, by som pravidlo „nechoďte tam sami!“ zaradila rovno na prvé miesto.

Zrazu sme z vysielačky začuli rušnú vravu a akési inštrukcie v svahilčine. To je miestny jazyk, bežne využívaný okrem angličtiny. Všetci gamedriveri sa ním dorozumievajú a my sme práve dostali info, že neďaleko od nás, v húštine, niekto videl geparda. Okamžite sme všetci traja v aute vytiahli ďalekohľady a začali sa obzerať navôkol. Po krátkej jazde smerom k buši sme ho fakt zbadali. Najskôr len vystrčil hlavu z kríkov a sondoval okolie. No už po chvíli si začal elegantne vykračovať a doslova predvádzal svoju lesklú škvrnitú srsť. Neuveriteľné divadlo! So slnkom, ktoré pomaly zmizlo na horizontom, zmizol aj gepard a keďže ďalším pravidlom je nejazdiť po safari za tmy (jedine s príslušným povolením na nočné safari!), vrátili sme sa plní zážitkov späť do kempu. Lebo hneď ráno vyrážame za ďalším dobrodružstvom.