October 9, 2019

Please reload

Recent Posts

Vianočné darčeky pre cestovateľov

December 15, 2019

1/10
Please reload

Featured Posts

Amsterdam: Banksy, rozkvitnutý Keukenhof a ďalšie jarné vychytávky

May 16, 2017

Ooooh Amsterdam! Vodné kanály, bicykle, coffeeshopy... houseboaty, tulipány, dreváky... A takto v jari, v týchto dňoch/týždňoch/mesiacoch aj perfektná výstava Banksy-ho, koncerty v mnou novoobjavenom klube Paradiso a posledná tohtoročná šanca vidieť milióny rozkvitnutých tulipánov v Keukenhofe.  

Počas predošlých asi štyroch návštev mesta som si "odkrútila" povinné prechádzky popri vodných kanáloch, plavbu loďkou po nich, fotky na Dam Square, návštevu múzea Madame Tussauds (moju zatiaľ prvú a poslednú všeobecne, lebo veď stačí si vravím). Oboznámila sa s interiérom a sortimentom viacerých coffeeshopov a prehrabala sa v desiatkach vintage obchodov, ktoré sú tu naozaj, ale že naozaj! vymakané. A nevynechala ani slávny Red Light District - ako typický "očumovač", samozrejme:)

Počas jednej z coffeeshopových seáns sme s Ivanom dokonca dostali nápad ísť si pozrieť Slnečnice. Tie Van Goghove. Takže aj jeho múzeum už mám odškrtnuté. Dalo by sa povedať, že Amsterdam si už teraz, časom, užívam tak inak, neturisticky. Posedávaním v kaviarňach či pri kanáloch, pozorovaním ľudí, užívaním si tej jedinečnej atmosféry bez mapy a bedekra v ruke... Vlakovú dopravu už mám tiež pomerne v malíčku, na pochopenie električkového systému budem ešte pár návštev potrebovať:) Jediné, na čo som ešte nenabrala odvahu, je požičať si tu bicykel a vyraziť medzi tisíce cyklistov v uliciach. Jazdia šialene rýchlo! A sú úplne všade! Odskakovanie spod ich kolies sa stalo neodmysliteľnou súčasťou každého môjho výletu do Amsterdamu.

Tentokrát som sa viacmenej vykašľala na shopping, aj na vysedávanie v coffeeshopoch a dali sme si sľub kultúrneho vyžitia. Teda trochu hudby, trochu výtvarného umenia a konečne aj prechádzku po najväčšej tulipánovej záhrade v celom Holandsku. Na každý z tých troch dní, čo tu pobudneme, niečo. Lebo takto na jar je toto mesto fakt krásne.

 

BANKSY & DALÍ v MOCO MUSEUM

Moco - jedno z najnovších amsterdamských múzeí, otvorené len v 2016-tom. Nájdete ho v štvrti Museumplein medzi Van Goghovým a Rijks múzeom. Všetky info nájdete na stránke www.mocomuseum.com. V malej vile z úvodu 20. storočia objavíte to najlepšie z moderného umenia, tzv. "rock stars of art". Úplne prvými expozíciami boli diela kráľa pop artu Andyho Warhola a tiež street artového umelca Banksyho. A práve Banksyho výstavu v ňom nájdete ešte do konca augusta. 

 Banksy: Laugh now

Banksy je britský umelec tvoriaci prevažne graffiti s humorným a politickým podtónom. Jeho diela nájdete po celom svete, v Londýne sa dajú dokonca kúpiť mapy s vyznačenými lokalitami, kde v uliciach a na budovách sú jeho diela. Mnohé z nich sú už dnes chránené. A práve v Moco je teraz vystavených vyše 90 jeho originálov. Prevažne obrazov, ktoré pochádzajú zo súkromných zbierok, ale aj výrezy zo stien budov, ktoré už boli zničené a jeho diela sa tak, našťastie, zachovali. A, samozrejme, nechýba tu o.i. ani jeho hádam najznámejšie dielo Dievča s balónom! 

 

Salvador Dalí: Genius

Do 11.júna sú v Moco vystavené aj diela slávneho Salvadora Dalího. Nejaké plastiky, kresby, ukážky toho, ako bola jeho tvorbou inšpirovaná v tej dobe aj móda či interiérový dizajn. To všetko doplnené jeho vtipnými a trefnými citátmi. Dalí musel byť fakt cool chlapík :)

 

KEUKENHOF v LISSE (kúsok za Amsterdamom)

"Záhrada Európy" - tak nazývajú najväčší kvetinový park v Holandsku a zároveň v celej Európe. Pre verejnosť bol otvorený v roku 1950 a každoročne tu na 32 hektároch vykvitne 6-7 miliónov kvetiniek, prevažne mojich milovaných tulipánov. Oooo bože ako ja zbožňujem tie kvety, aj svadobnú kyticu som mala práve z tulipánov. A toto miesto kúsok za Amsterdamom som si interne nazvala tulipánových Disneylandom, vraj ich tu je až 800 rôznych druhov! O to všetko sa stará 24 záhradníkov, nájdete tu atrakcie pre deti, kaviarne, jazierka, chodníčky, po ktorých sa môžete celé hodiny prechádzať a obdivovať všetky tie farby. Alebo sa plaviť člnkom po rieke, ktorá pomedzi záhrady preteká. Ale pozor! Park je otvorený len od 23. marca do 21. mája. Čiže ostávajú už len posledné dni pre tento rok. Potom všetky kvety odkvitnú. Už teraz, počas našej návštevy, sa na niektorých kvietkoch držali lupene iba silou vôle - len tak tak sme to stihli v plnej paráde. A vôbec nie je ťažké sa do Keukenhofu dostať, i keď nesídli priamo v Amsterdame. Z hlavnej vlakovej stanice v meste sme sa odviezli na Schiphol Airport. O