October 9, 2019

Please reload

Recent Posts

Vianočné darčeky pre cestovateľov

December 15, 2019

1/10
Please reload

Featured Posts

ASIATRIP – 9. týždeň – Japonsko - Tokyo

October 12, 2016

Shinkansenom sme míňali posvätnú horu Fuji, čo bol neklamný znak toho, že Tokyo, posledná zastávka nášho dvojmesačného putovania po Ázii, už nie je ďaleko...

Po síce modernej, no veľmi pokojnej Osake a tradičnom Kyote som sa tešila na Tokyo ako malá. Už som vedela, že Japonsko sa mi neuveriteľne páči. A že pôvodné obavy z diametrálne odlišnej kultúry a z jazykovej bariéry môžem hodiť za hlavu, lebo keď sa chce, všetko sa dá zvládnuť. Ale verili by ste, že som sa do Tokya zamilovala tak, že keby mi hneď zajtra Ivan navrhol, aby sme sa tam presťahovali, našli si tam job a žili tam, vôbec by som nenamietala? Ale pekne po poriadku...

Už vo vlaku sme sa dali do reči so staručkým Japoncom. Cestoval so svojím pidipsíkom domov z Osaky, kde bol navštíviť dcéru a vnúčatá. Neuveriteľne nám pomohol, keď nám navrhol, aby sme ho nasledovali, že nám ukáže cestu z hlavnej stanice. Poradil nám s lístkami na metro, vystúpil s nami na zastávke v Shinjuku (mimochodom vraj najrušnejšej stanici na svete) a vyviedol nás až smerom k hotelu, aby sme sa nestratili. Nebyť jeho, stopro by sme zmätení, upachtení, vystresovaní, navyše s tými dvoma „lodnými“ kuframi čo vláčime so sebou, blúdili, hádali sa, akou mestskou dopravou sa zo stanice vydať, až by sme napokon skončili v nejakom taxíku a minimálne o 4000 yenov (asi 35 eur) ľahší. A pritom je mestská doprava v Tokyu tak vymakaná! Stačí sa fakt trošku zorientovať, nemať predsudky, pozorne si pozrieť mapu (aj keď na prvý pohľad vyzerá ako chobotnica s milión chápadlami) a človek to zvládne. Taxík sme napokon v tomto meste nepoužili ani raz! Všade sme sa pohodlne dostali vlakmi, metrom, či autobusmi.

Nemáme veľa času, v Tokyu strávime len 5 dní, preto hneď zrána máme v pláne vyraziť smer mesto. Nebyť toho blšáku, čo sa nám cez noc rozložil pod oknami hotela v parku. Tam musím ísť! Milujem vintage trhy a obchody... a japonský som si fakt nemohla nechať ujsť. Premotala som sa pomedzi štendre plné oblečenia a doplnkov, všetko vo veľmi dobrom stave... a ulovila sukňu, šaty a kabát... to všetko dokopy v prepočte za 4 eurá! Tomu vravím „great deal“ hneď na úvod :)

Teraz už ale naozaj smer mesto, najcentrovatejšie centrum Tokya – Shibuya. Štvrť známa svojimi shoppingovými ulicami a nočným životom (to všetko si ešte užijeme neskôr) ale hlavne najbláznivejšou križovatkou, kde sa v jednom momente zastavia na červenú autá zo všetkých smerov a uvoľní sa naraz až päť prechodov pre chodcov a stovky, v špičke až tisíce, ľudí naraz križujú cesty. Na prvý pohľad totálny chaos, na druhý pohľad taktiež, aj na tretí :) No zážitok, ktorý sa oplatí zopakovať si hneď niekoľkokrát. My sme si križovatku prešli v to popoludnie asi štyrikrát, tam a späť a znova a znova sme sa zamiešavali do davu a fotili sa a užívali si ten chvíľkový zmätok a tlačenicu na tokijskom „Times Square“. Presne to totiž Shibuya pripomína – veľkoplošné obrazovky, megaboardy s reklamami, vysoké budovy... navyše križovatka sa objavila aj v známych filmoch ako Lost in Translation, Resident Evil či Fast and furious.

Celkom iné Tokyo, nie to hi-tech a ultramoderné, sme objavili večer cestou späť do hotela. Kúsok od stanice Shinjuku leží tzv. piss alley. Známa spleť úzkych uličiek s typickými japonskými barmi a open space minireštikami s grilovaným yakitori – mäskom, zeleninou a tofu na spôsob špízov. Dovnútra sa zmestí tak 6 až 8 hostí a na turistov sa tu dosť zazerá, prípadne, keď ste veľmi nesympatický, zaberie Japonec aj dve stoličky, aby ste si náhodou neprisadli. To sa nám, našťastie, nestalo. My sme sympatickí a miesto sme si našli :) Cítila som sa trošku ako v nejakom staničnom bufete. Výpary z grilu, hluk, prekrikujúci sa zákazníci, ale autentická atmosféra a chutné jedlo to dostatočne vyvážili. Voľakedy vraj bola táto oblasť plná kriminálnikov a ožranov, ktorí si počas bujarých opijášov neváhali uľaviť kdekoľvek, preto ten názov “pocikaná ulička”. Architektúra sa od tých čias vraj veľmi nezmenila, len už zvyknú mať v reštauráciach a baroch toalety :)

Štvrť Harajuku bola na mojom japonskom “to do” liste, odkedy Gwen Stefani pred rokmi  spropagovala bláznivý lolitkovský look na svojich koncertoch za účasti tanečníc, ktoré nazvala Harajuku girls. A len pred pár dňami mal premiéru jej animovaný seriál Kuu Kuu Harajuku v podobnom štýle. Boli časy, keď sa v uliciach Tokya pravidelne stretávali stovky fanúšikov manga, preoblečení do kostýmov komixových hrdinov, či rozkošných školáčok, s bláznivými farebnými účesmi a ešte uletenejším make-upom. Zahliadnuť ich dnes je už skôr rarita, no ak ešte niekde budú, tak práve v Harajuku - najviac fashion časti Tokya. Na preplnenej, ale fakt že preplnenej, ulici Takeshita som sa predierala pomedzi teenagerov a kopec obchodíkov s oblečením. Medzi nimi aj priamo s lolitkovskými šatočkami, ale aj metalové či punkové zákutia s vybíjanými bundami či nohavicami. Predavačka mi svätosväte tvrdila, že k nej pravidelne chodieva nakupovať aj Duff McKagan z Guns N’ Roses. Najväčší nátresk bol ale v obchode s farebnými ponožkami od výmyslu sveta. Japonci ponožky milujú a fakt som si začala všímať, že ich nosia vždy a ku všetkému. Áno, aj do sandálov. Holé japonské chodidlá som za celý čas nevidela žiadne!

Celý čas som pohľadom hľadala manga nadšencov, babenky s namaľovanými veľkými očami a bláznivo oblečené “postavičky”. Moje mínus dva a polkové dioptrie napokon zaostrili na partičku ľudí v oblečkoch a la kazajka s bláznivými účesmi. A o chvíľu neskôr aj na dve “yamanba” girls. Tak si hovoria Japonky s extrémnymi účesmi, make-upom a neprirodzene “opálenou” pleťou. Aj typickú “gyaru” v sladkých ružových šatách ako z rozprávky. Spokojná, odškrtnuté, môžeme ísť ďalej :)