top of page
  • Anna Tásler-Onderková

Čím meriame úspech? Každý niečím iným!


Každý meriame úspech inak. Niekto peniazmi, iný lajkmi a ďalší dobrým pocitom na duši. Je to rovnako relatívne, ako debata o tom, čo je umenie a čo už gýč alebo čo je vkusné a čo za hranicou dobrého vkusu. A presne tak je to podľa mňa aj pri blogovaní.

"Ak tomu venujete veľa času, energie, môžete si povedať, že to robíte s láskou, úprimne, baví vás to a v konečnom dôsledku ste so sebou a výsledkami svojej práce spokojní, ste na dobrej ceste. Kde je ale tá hranica, kedy môže byť bloger so sebou spokojný? Niekto nebude, ani keď bude mať 50-tisíc followerov a 10 spoluprác s veľkými firmami, ktoré mu zarobia na nové auto. Ale naozaj to robíme preto? Nevravím, že sa netreba snažiť neustále rásť a makať na sebe, posúvať si hranice, to rozhodne nie, no bezhlavo sa hnať za niečím virtuálnym ako sú lajky a robiť to len pre ne, pre peniaze, pre obdiv a popularitu, to mne osobne príde ako rýchla cesta do blázinca. Tlak, ktorý sami na seba budete vynakladať a neustála nespokojnosť s tým, čo ste dosiahli, neschopnosť pochváliť sa za maličkosti nikomu nepridá ani na zdraví, ani na vnútornej pohode.

Nájdite si ten váš správny dôvod

Ja som začala s blogovaním len tak pre seba, pre svojich najbližších, rodinu a kamarátov niekedy v polovici roka 2016. Intenzívne cestujem už vyše 10 rokov a po každej väčšej ceste, ktorú som absolvovala, či už to bola trojmesačná cesta karavanom v Austrálii, alebo mesačný roadtrip po Kalifornii, mesiace brázdenia juhovýchodnej Ázie, či iné dobrodružstvá za hranicami domoviny a komfortnej zóny, začala som sa cítiť ako obohraná platňa čo ikskrát opakuje tie isté príbehy známym, ktorí sa ma pýtali na zážitky. A ako sa cesty a zážitky kopili, začali sa mi dokonca miešať, zabúdala som na situácie, ktoré boli pre mňa v danej chvíli neuveriteľne zaujímavé, no po čase zapadli prachom v mojej hlave. A prišlo mi to ľúto.

Som vyštudovaná žurnalistka, roky som pracovala v médiách. Venovala sa tiež marketingu a PR veľkých hudobných projektov v rámci Slovenska. Písanie som odjakživa milovala. Fotenie ma nesmierne baví, aj keď, napriek niekoľkým semestrom fotografie na vysokej škole, stále na laickej úrovni. S technickými záležitosťami si už ale tykám menej. Aj tak som si povedala, že založiť si blog, vlastnú webstránku, by mohol byť dobrý spôsob, ako mať pokope svoje cestovateľské zážitky a fotky. A ku ktorým sa dostanú aj moji najbližší častokrát ešte skôr, než sa vrátim zo sveta domov. A tak vznikol Trafam, môj online cestovateľský „zápisník“. Nezakladala som ho s myšlienkou, že by mohol zaujať viac ľudí, než moje najbližšie okolie. Tobôž, že by mi vďaka nemu malo na účet čosi cinknúť. Alebo že ma po čase začne niekto nazývať travelblogerkou. Ono sa to tak skrátka postupne stalo. O to viac sa z toho dnes teším.

Blog ako marketingový nástroj

Vďaka dlhoročnej práci v médiách som mala mnoho priateľov z tejto oblasti. Zrazu si aj oni všimli, že píšem, že fotím, že cestujem asi o niečo viac, než bežní dovolenkári, ktorí sa k moru či niekam do cudziny dostanú možno raz ročne. A že vyhľadávam okrem bežných a populárnych destinácií aj tie menej navštevované či turistické. A prišli prvé ponuky na písanie cestopisov do magazínov. Tie si cením asi najviac, to považujem za svoju hlavnú prácu, som predsa novinárka. Som v tomto stará škola a uverejňovať svoje riadky na papieri, ktorý si môžete chytiť do ruky a prelistovať, k tomu dostávať priestor písať o mojej najväčšej vášni, o cestovaní, má pre mňa stále ten wow efekt. Popri tom naďalej uverejňujem články aj na mojom blogu, prispievam naň síce dosť nepravidelne, uznávam, je to asi chyba a mohla by som frekvenciu zvýšiť, no blog považujem skôr za akési moje portfólio, marketingový nástroj, nie prvoplánový biznis..."

To je krátky úryvok z môjho príspevku v knihe TVORBA ÚSPEŠNÉHO ZARÁBAJÚCEHO BLOGU , ktorá práve v týchto dňoch uzrela svetlo sveta a je dostupná v knižných e-shopoch aj na pultoch kníhkupectiev. A to nie je všetko, o čom v nej píšem. Prezrádzam tam ešte:

+ Ako si vyberám spolupráce?

+ Ako nájsť dieru na trhu a nekopírovať?

+ O zodpovednosti voči klientom i sebe.

+ Živote digitálneho nomáda, ktorého príjmy môžu byť ako na hojdačke.

+ A čo teda ja považujem v blogerskom svete za úspech?

Ani neviem, čím som si zaslúžila byť práve ja v knihe o úspešných blogeroch, ale keď už prišla táto ponuka byť jej súčasťou a podeliť sa na pár stranách s nejakým tým mojím know-how, nedalo sa odmietnuť. Chceli, aby som napísala môj blogerský príbeh, dokonca v sekcii s podtitulom "Príbeh úspešnej blogerky"... preto sa v mojom príspevku zaoberám práve tou relatívnou témou úspech. Na knihe sme spolupracovali mnohí. Okrem mňa v nej nájdete články napríklad od Mariky z cestujsdetmi.sk, Milana bez mapy, Alex crazysexyfuntraveler Kováčovej, Powerlogy guru Dušana Plichtu, Veroniky zo Shemakesmetravel a tiež mnohých naozajstných marketingových odborníkov a špecialistov. Delíme sa o svoje tipy, rady, poznatky, vedomosti a postrehy a ak vás blogovanie zaujíma, premýšľate, že by ste si tiež chceli založiť vlastný blog a dokonca na ňom zarábať, táto kniha je práve pre vás. Alebo niekoho vo vašom okolí, o kom viete, že by mu/jej mohla pomôcť naskočiť na blogerskú vlnu. A verte mi, že surfovať na nej je parádna jazda.

TIP: Túto vyše 400 stranovú knižku, ba priam blogerskú a marketingovú "príručku", nájdete aj v známej sieti kníhkupectiev Panta Rhei a na ich e-shope (klik TU) dokonca hneď s 20% zľavou. A s kódom TRAFAM5, ktorý keď pri online objednávke do konca novembra (30.11. vrátane) zadáte, budete mať ešte ďalšiu 5% zľavu zo zľavy navyše odo mňa! Nemáte za čo ;-)

TraFaM


bottom of page