top of page
  • Anna Tásler-Onderková

Palawan: raj potápačov, dobrodruhov a milovníkov krásnych pláží


Filipínsky ostrov Palawan bol už trikrát vyhlásený za “The Best Island of the Year”. Naposledy v roku 2017. A rozhodne právom!

Po zhruba hodine letu z rušnej niekoľkomiliónovej Manily, hlavného mesta Filipín, smerom na juh sa zrazu ocitám v úplne inom svete, v raji na zemi. Na ostrove Palawan, ktorý patrí k najväčším, najkrajším a najobľúbenejším zo 6000 filipínskych ostrovov. A hneď z úvodu vám poviem, že cena renomovaného magazínu Travel + Leisure pre najlepší ostrov sveta mu bola udelená právoplatne. Ak očakávate od miesta, ktoré sa pýši prívlastkom NAJ biele pláže lemované vysokými palmami a krištáľovo čisté tyrkysové more, budete nadšení. Presne taký totiž Palawan je. Okrem toho ešte dobrodružný, v mnohých častiach nepoškvrnený a ak hľadáte úkryt pred davmi turistov a chcete si užiť sladkú romantiku, Palawan si môžete rovno zapísať na svoj “bucket list.” A vedia to aj filmári. V lokalitách Palawanu sa natáčala napríklad bondovka Jeden svet nestačí či niektoré scény filmu Pláž s Leonardom DiCapriom.

Raj potápačov

Severná časť ostrova v okolí pobrežného mestečka El Nido patrí k najpopulárnejším. Tým pádom tam stretnete aj viac turistov, ale poväčšine milých backpackerov a nadšených potápačov. Táto oblasť totiž patrí k najlepším potápačským spotom na svete. Pod morskou hladinou sa tu nachádzajú tie najkrajšie neporušené koralové útesy, milióny pestrofarebných rýb, aj staré vraky lodí. Mestečko je plné malých rodinných hotelov a hostelov. Luxusnejšie boutique hotely ležia na plážach trochu ďalej od mesta, aby si náročnejší dovolenkári užili dostatok súkromia, pokoja a romantiky. V plážových baroch a reštauráciach sa každý večer priamo pri mori grilujú čerstvé ryby a hrá živá muzika. S nohami zaborenými v jemnučkom piesku sŕkam svoj obľúbený calamansi džús z drobných limetiek, ktoré pestujú priamo na ostrove a pridávajú ich takmer do všetkých drinkov. A užívam si pokojnú, priam až lenivú, atmosféru, ktorá tu počas dňa vládne. Všetci sú totiž na mori. Na výletoch loďami po okolitých drobných opustených ostrovčekoch, šnorchlujú v zátokách a potápajú sa.

Nezabudnuteľný výlet loďou

V El Nido vám takmer na každom kroku bude niekto ponúkať výlet loďou. To je predsa hlavný dôvod, prečo ľudia oblasť navštevujú. Pri pobreží ostrova sa nachádza takmer 1800 menších ostrovčekov a práve tu na severe ležia tie najkrajšie, s dychberúcimi lagúnami obklopenými vysokými skalami, tajnými plážami, aj s prílivom miznúcimi piesčinami, ktoré sa s odlivom znova zjavia. Takže si takýto “island hopping trip” nemôžem nechať ujsť ani ja. A ani vy, ak do El Nido zavítate. Nešlo mi však do hlavy, prečo mi všetci ponúkali tie isté plavby rozdelené do štyroch skupín A, B, C a D. V každej skupine tie isté miesta a ostrovy.Ak som chcela vidieť viaceré a z rôzych skupín, musela by som si kúpiť a absolvovať každý výlet zvlášť. Preto som zahájila svoju pátraciu misiu po niekom so súkromnou loďou, kto by ma vzal kam budem ja chcieť. Lebo každý z tých ponúkaných výletov obsahoval niečo brutálne lákavé, čo som túžila vidieť a zažiť. Napokon z barmana v hoteli, kde som bola ubytovaná vypadlo, že jeho známy by nás vzal svojou loďou, že sa pridá aj on a jeho kamoši a spravíme si výlet.

Tajná pláž aj tyrkysové lagúny

Miestni chalani to tu perfektne poznajú, presne vedeli kedy chodia skupiny turistov na ktoré miesta a vyhli sme sa tak všetkým davom. Čo môžem maximálne odporučiť je Snake Island,piesčina vyčnievajúca len kúsok nad hladinu spájajúca dva ostrovy, po ktorej sa môžete za odlivu pokojne prechádzať a prebiehať z jedného ostrova na druhý. Tiež parádnu ukrytú Secret Beach, na ktorú sa dá dostať jedine preplávaním cez maličkú štrbinu v skalách. Keď je hladina vody privysoká, nedá sa tam dostať vôbec, je celá zatopená. Čítala som veľa príhod turistov, ktorí mali túto pláž vo svojom itinerári v rámci Tour C, ale niekde sa cestou zdržali a odliv nestihli, tak už ich tam sprievodcovia z bezpečnostných dôvodov nepustili. My sme sa akurát minuli s poslednou výpravou, ktorá bola na odchode práve vo chvíli, keď sme do Secret Beach preplávali. Celý čas sme tam boli úplne sami, nikde ani nohy. Cestou do Big Lagoon na ostrove Miniloc sme chvíľu šnorchlovali na otvorenom mori a neskôr priamo v lagúne v krištáľovo čistej vode. Slanej i sladkej zároveň, čo je špecifikom práve lagún na tomto ostrove. Len kúsok odtiaľ, tiež na Minilocu, je Small Lagoon, do ktorej sa dá dostať opäť len cez skalnú štrbinu, len o trochu väčšiu, než bola do Secret Beach. Tú som prebádala na paddle boarde, ktorý som si požičala na začiatku lagúny. Moji spoločníci na kajakoch. Výlet sme zavŕšili uprostred ľudoprázdnej Cadlao lagúny, chvíľu len tak plávali okolo našej lode a sledovali západ slnka. Plní zážitkov sme zakotvili len kúsok od El Nido na krásnej a pokojnej 7Commando Beach. Tá je našou domovskou plážou, tu sme ubytovaní a tu sa lúčime s kapitánom a jeho parťákmi.

Adrenalínový zážitok

Kto už niekedy navštívil Áziu, určite pozná tuk tuky, populárne dopravné prostriedky. Na Filipínach sú v kurze “trajcykle”. Podobné týmto tuk tukom, len menšie. V podstate motorka so sajdkou, do ktorej sa len tak tak zmestia dvaja ľudia. Za pár drobných vás šoféri odvezú kam len chcete. Napríklad do neďalekého Las Cabanas, kde majú ten najadrenalínovejší zipline aký som kedy vyskúšala. Viedol z vrcholka hory na pevnine cez more s tým, že pristanete na neďalekom ostrove. Už len sa nechať poriadne pripútať karabínkami a spustiť sa ponad palmové húštiny a more, ktoré bolo asi 50 metrov podo mnou. Jasné, že som mala od strachu stiahnutú riťku, no bol to jeden z mojich naj zážitkov na tomto ostrove.

Kravy na pristávacej dráhe

Priamo v El Nido je jedno maličké letisko, z ktorého sa lieta do Manily, prípadne na ďalšie filipínske ostrovy. A keď píšem že maličké, tak to myslím doslova. Leží uprostred poľa, kde sa popri pristávacej ploche pasú kravy, ktoré musia neraz odháňať aj priamo z dráhy. Skener batožiny tu nikdy nevideli, takže vám kufor prehľadávajú ručne. A na rozlúčku tu zamemiestnanci spievajú, hrajú a mávajú pasažierom. Málokto o tomto miniletisku vie a tak sa kopec ľudí fixuje na to v hlavnom meste Puerto Princesa. To ale leží zhruba v strede 450 km dlhého ostrova a keďže infraštruktúra tu nie je pohvieaká, dostať sa kamkoľvek trvá nekonečne dlho. El Nido je síce najznámejšie, no nie jediné krásne miesto na ostrove. Preto ešte nechajme odlet odletom a presuňme sa asi o 100 km južnejšie do oblasti Port Barton. Trvalo takmer 3 hodiny, kým sme sa autom predrnkali polocestou, polotankodromom do ďalšieho raja na zemi. Nepreháňam, ani o tej ceste, a už vôbec nie o dychberúcej kráse tejto oblasti.

Ako Robinsoni

Zátoka Turtle Bay stála za tú cestu, aj za následnú asi hodinovú plavbu loďou z Port Barton popod najjasnejšiu hviezdnu oblohu, akú som kedy videla. A pomedzi svetielkujúci planktón, ktorý sa trblietal na hladine. Ukrytá medzi kopcami, ktoré ju po stranách obliehajú, leží takmer tajná Agtap Beach, na ktorej sa nachádza len jeden jediný maličký ekorezort so šiestimi skromnými drevenými chatkami. Elektrina len na pár hodín denne zabezpečovaná generátorom, žiaden obchod, žiadna prístupová cesta okrem tej po mori. Ak hľadáte absolútny pokoj a únik od civilizácie, ste tu správne. Táto korytnačia zátoka nedostala svoj názov len tak pre nič za nič. Korytnačky sem na pláž prichádzajú klásť vajíčka a pokojne môžete niektorú z nich vidieť preplávať popri vás pri kúpaní či šnorchlovaní. Prípadne, ako mi sused z vedľajšej chatky ráno s nadšením zvestoval, aj raje, delfíny a dokonca malého žraloka. Neškodného, ako tvrdili domáci. A takýchto zákutí v lone nepoškvrnenej prírody, kde ledva stretnete živú dušu, no môžete sa kochať nádhernými výhľadmi a vychutnávať si pokojnú atmosféru, nájdete na Palawane mnoho.

Prírodné i historické unikáty

Rovnako tak svetový unikát, 8 kilometrov dlhú podzemnú jaskynnú rieku v národnom parku asi hodinu cesty autom z hlavného mesta. Ústi priamo do mora a je možné ju splaviť na člne so sprievodcom. Celý čas ste vlastne v jaskyni, takže kto má paniku z netopierov, vychutná si radšej na dennom svetle unikátnu faunu a flóru v tomto národnom parku. Žije tu mnoho ojedinelých zvierat, aké inde neuvidíte, napríklad fialové kraby, či až 600 druhov motýľov.

Vápencovými jaskyňami je celý Palawan priam prešpikovaný. V tej s menom Tabon boli objavené 22 tisíc rokov staré pozostatky kostier, najstaršie na Filipínach. Jaskyňa je prístupná verejnosti ako múzeum plné historických nástenných malieb a iných pozostatkov pravekej kultúry. O niečo mladším, no nemenej známym je historické koloniálne opevnenie Santa Isabelle zo 17. storočia v ďalšej obľúbenej destinácii Taytay. Fort je obkolesený krásnymi zelenými záhradami a pláže v tejto oblasti patria k najkrajším na ostrove. A o vodopádoch, na ktoré natrafíte často len tak znenazdajky pri prechádzke, ani nehovorím. V jazerách, do ktorých padajú, sa dá okúpať a ak máte radi dlhé túry v prírode, zaručene si prídete na svoje. Nezabudnite len nikdy na dobrú navigáciu a dostatok vody. Podnebie je tu naozaj horúce, priemerné teploty sa celoročne pohybujú okolo 30˚C a v húštinách, ktoré nemávajú značenie ako klasické turistické chodníky, sa dá celkom ľahko stratiť.

Mnoho skúsených cestovateľov tvrdí, že ostrov Palawan patrí k tomu najkrajšiemu, čo možno na Filipínach vidieť. A tiež k najčistejším ostrovom sveta s panenskou prírodou a milými obyvateľmi. A ja s nimi môžem len súhlasiť. Nepatrí zatiaľ k tradičným turistickým destináciam a v ponuke bežných cestovných kancelárií sa vyskytuje zriedkavo. No aj to je jedna z vecí, ktoré robia Palawan takým výnimočným.

TraFaM

foto: a+i

Ak vás Palawan láka a radi by ste sa dozvedeli ešte viac o oblasti El Nido či Port Barton, kliknite si na moje staršie blogy, ktoré som o nich napísala:

PORT BARTON - klik TU

EL NIDO - klik TU

Článok bol tiež uverejnený v januárovom (2019) čísle magazínu EMMA:


bottom of page