top of page
  • Anna Tásler-Onderková

Singapur a.k.a. ázijský Manhattan


Luxusné hotely, moderná architektúra, michelinské reštaurácie a nákupné centrá s najvychytenejšími dizajnérskymi značkami – taký je Singapur.

Aj v tomto roku bol Singapur vyhlásený za najdrahšie mesto sveta. Už piaty rok za sebou! Vlastne sa tomu ani nečudujem. Po prílete do Singapuru, mestského štátu v juhovýchodnej Ázii, len dvakrát väčšieho ako Bratislava, som mala pocit, akoby som sa ocitla priamo na newyorkskom Manhattane. Táto ultramoderná metropola je od iných ázijských krajín ako Vietnam, Kambodža či India na míle vzdialená. Ani nie tak vzdušnou čiarou ako kultúrne.

Levie mesto

Presne to znamená slovo Singapur v preklade zo sanskritu, náboženského jazyka Hinduistov i Budhistov. Voľne žijúce levy sa síce na tomto území nikdy nenachádzali, no napriek tomu je Merlion – mýtická postava s telom ryby a hlavou leva – symbolom mesta. V Marina Bay, najvychytenejšej a turisticky najlákavejšej časti, stojí 70 tonová Merlionova socha striekajúca vodu, obklopená panorámou vysokých mrakodrapov. Práve odtiaľto sa vám naskytne aj skvelý výhľad na jeden z najslávnejších hotelov sveta a dominantu mesta Marina Bay Sands. Áno, je to ten hotel s najväčším strešným bazénom na svete, ktorý sa vybaví väčšine cestovateľov, keď sa spomenie Singapur. Z 57. poschodia, ponorení v 150 metrov dlhom bazéne s „nekonečným“ okrajom, si vychutnáte dokonalý výhľad na okolie. Má to však háčik. Podmienkou vstupu doň je, že musíte byť hotelovým hosťom. Neskromne som si však povedala, že v Singapure som možno raz za život, tak si to nemôžem nechať ujsť.

Slávny Infinity Pool

Pri ubytovávaní sa v jednej z 2560 izieb ma recepčný odrovnal reakciou na to, že sa v meste zdržím len tri dni. „To vám na Singapur bohato stačí, za tri dni tu stihnete všetko, aj relax, aj zábavu, aj nákupy.“ Nuž, uvidíme. Veď toto mesto ponúka tak veľa. V prvom rade však rýchlo do plaviek a výťahom na najvyššie poschodie schladiť sa do bazéna a pokúsiť sa nedostať z tej výšky závrat. Hoteloví hostia ho využívajú celoročne, keďže v Singapure teploty neklesajú pod 20°C. V apríli a máji, čo sú najteplejšie mesiace, sa dokonca šplhajú nad 35°C. Občas vás môžu prekvapiť dažde, typické pre túto tropickú klímu, no ak sa vyhnete monzúnovému obdobiu, ktoré trvá zhruba od novembra do januára, určite vám mračná nepokazia celý pobyt. Každopádne musím uznať, že výhľad odtiaľto stál za tie prachy a prvú a asi aj najväčšiu miestnu atrakciu si môžem rovno odškrtnúť zo zoznamu. Priamo z hotela, ktorého súčasťou je tiež obrovské nákupné centrum, kasíno, múzeum, divadlá a reštaurácie, som mala výhľad na ďalšiu atrakciu, ktorú rozhodne nemôžete pri návšteve Singapuru vynechať a tou sú záhrady.

Superstromy v superzáhrade

Napriek tomu, že je Singapur ultramoderným mestom s množstvom výškových budov, až prekvapivo veľkú časť jeho územia tvorí zeleň. V meste je množstvo parkov, stromových alejí a záhrad. Naznámejším je park Gardens by the Bay, ktorý ročne navštívia milióny turistov. Napriek tomuto číslu a mojim prvotným obavám, že v tomto superparku zažijem aj supertlačenicu, sa moje prognózy nepotvrdili. Je vážne obrovský a nejako sa v ňom tie kvantá milovníkov prírody a umenia stratia. Presne tak, príroda a umenie sú tu prepojené v krásnej symbióze. Nespočetné množstvo kvetov, stromov a celkovo rastlín od výmyslu sveta dopĺňajú umelecké diela, na trávnatých plochách si môžete oddýchnuť, pred prípadným dažďom sa skryť v kvetinových skleníkoch. Najväčším lákadlom sú však 50 metrov vysoké Supertrees – konštrukcie v tvare sci-fi stromov obrastené živými rastlinami. Ich koruny spája chodník a vy sa môžete poprechádzať vo výške pomedzi tú krásu. Ak vydržíte do zotmenia, budete svedkami úžasnej svetelno-hudobnej show, kedy sa všetky tieto stromy krásne rozblikajú. Vstup do parku, vrátane tejto show, je zdarma, vstupné sa platí len do niektorých pavilónov.

Všade samé zákazy

Z množstva iných superlatívov, ktoré si Singapur rozhodne zaslúži, ho perfektne vystihuje aj slovo superčisté. V tom meste som hádam nevidela na zemi jediný papierik či ohorok z cigarety. A prilepenú žuvačku už vôbec nie. Tie sú v krajine zakázané a zoženiete ich jedine u lekára na predpis. Bizarné? Možno. Rovnako ako 500 dolárová pokuta za konzumáciu jedla v metre. 1000 dolárovú pokutu za pľutie na verejnosti však veľmi oceňujem, špeciálne v Ázii, kde je pľutie na zem nechutným „národným športom“. Pokuty sa tu rozdávajú aj za kŕmenie holubov, prechádzanie cez cestu mimo prechodu pre chodcov, alebo aj keď po sebe nespláchnete na verejných toaletách. Za graffiti či pobehovanie po vlastnom byte nahý bez zatiahnutých závesov môžete skončiť až vo väzení. Každopádne, vďaka týmto zákazom a tomu, že ich občania aj (väčšinou) dodržiavajú, je Singapur jedno z najčistejších a najbezpečnejších miest na svete.

Vyrazte na nákupy

Toľko nákupných centier na tak malom území som nevidela hádam nikde inde na svete. Luxusné obchody sú všade kam sa pozriete. Lemujú ulice, sú v každom hoteli, na staniciach metra, skrátka všade. Nákupné maniačky si prídu na svoje najmä na dvojkilometrovom bulvári Orchard Road. Nájdete tu desiatky obrovských shopping centier, do ktorých vás lákajú výklady Prada, Gucci, Dolce & Gabbana, Dior, Cartier, Chanel… No povedzte si akúkoľvek svetovú fashion značku a ja vám ručím za to, že ju tu objavíte. Úplný módny raj! Butiky sa na Orchard Road striedajú s vychytenými reštauráciami a v noci, keď sa otvoria nočné kluby, ulica ožíva ešte viac. V jednom podchode cestou z metra som dokonca objavila nenápadnú galériu, kde vystavovali aj predávali šialene drahé diela Andyho Warhola. Nechcela som veriť, že v takomto zašitom priestore môžu mať vážne originály. Musela som vojsť dnu a presvedčiť sa. Predavačka nechápala, prečo sa tak čudujem. Tu v Singapure berú všetko drahé a cenné ako samozrejmosť. Ženy na uliciach chodia v luxusných topánkach aj v daždi, do práce sa bežne vyberú v luxusných kostýmčekoch s drahou kabelkou prevesenou cez rameno a večer v bare to vyzerá doslova ako na Fashion Weeku.

Multikultúrny zážitok

Ak však netúžite svoju peňaženku príliš prevetrávať, cenovo dostupnejšie ubytovanie i jedlo, ako aj autentickú zábavu si vychutnáte v niektorej z národnostných štvrtí. Populárna je Little India s typickými indickými reštauráciami, obchodmi a trhmi či hinduistickými chrámami. Celá oblasť je farebná a hlučná, akoby ste sa ocitli priamo uprostred Bombaja. V Chinatowne sa zase oplatí navštíviť pouličný market na Pagoda Street, kde sa dobre a lacno najete a nakúpite suveníry od výmyslu sveta. Stovky stánkov sú otvorené denne až do neskorého večera, kedy sa rozžiaria lampióny a dodávajú čínskej štvrti nezameniteľné čaro. K obľúbeným miestam na posedenie s priateľmi pri dobrom jedle patrí Arabská štvrť. Množstvo malebných kaviarní a reštaurácií ponúkajúcich pravé libanonské, marocké či turecké dobroty leží v okolí mešity sultána Masjida. Tá je tak očarujúca, že láka k návšteve nielen Moslimov, ale aj turistov iných vierovyznaní.

Zábava pre deti i dospelých

Okrem hlavného ostrova, na ktorom sa rozprestierajú všetky tie mrakodrapy, aj najväčšie vyhliadkové koleso v Ázii Singapore Flyer s výškou až 165 metrov, patrí k mestu ďalších zhruba 60 menších ostrovov. Najznámejším z nich je Sentosa plný atrakcií od rozľahlého vodného parku, cez zipline, bobovú dráhu, lanovku, obrovské akvárium, golfové ihrisko, múzeum Madame Tussauds, až po zábavný park Universal Studios. Ten je na známej recenzentskej stránke TripAdvisor na prvom mieste spomedzi všetkých atrakcií na tomto ostrove. A nechýba ani pláž. Síce umelo vytvorená z piesku dovezeného z Indonézie a Malajzie, no na nerozoznanie od pravej, s palmami a atmoškou ako sa na ostrov plný zábavy, ktorým Sentosa rozhodne je, patrí. Dopravíte sa sem poľahky cez most pešo, autom či autobusom, no premáva tu aj monorail a lanovka. A ako by som mohla zabudnúť na preteky Formuly 1? To by mi motoristickí nadšenci neodpustili. Práve v uliciach Singapuru sa jazdí nočná Veľká cena F1, ktorá je tunajšou športovou udalosťou roka. Prechádzkou práve po okruhu, kadiaľ sa premávajú formuly, končím svoj trojdňový pobyt v Singapure a spomínam si na slová recepčného z Marina Bay Sands. V konečnom dôsledku mu musím dať za pravdu. Stihla som toho vidieť a zažiť za tak krátky čas dosť veľa a ak by som tu ostala dlhšie, len by som chodila po nákupoch a míňala. V Singapure sa tejto činnosti len ťažko odoláva.

Zopár faktov a zaujímavostí o Singapure, ktoré ste možno netušili:

  • Krajina nemá svoj vlastný národný jazyk. Napriek tomu sú tu takmer všetci bilingválni. Majú 4 úradné jazyky: angličtinu, čínštinu, malajčinu a tamilčinu.

  • Singapur leží v časovom pásme GMT+8.

  • Je jedným z len troch mestských štátov na celom svete. Okrem Singapuru sú to ešte Vatikán a Monako.

  • Okrem verejnej dopravy tu bežne funguje Uber aj Grab, ktoré si privoláte cez aplikácie.

  • Ubytovacích možností cez Airbnb nájdete stovky a mnohé za naozaj skvelé ceny.

  • Majú povinnú 2-ročnú vojenskú službu pre všetkých mužov.

  • Bitka palicou je jedným z legálnych trestov pri porušení zákona.

  • Singapur mal tento rok premiéru na zimných olympijských hrách. Krajinu reprezentovala jediná športovkyňa – rýchlokorčuliarka Cheyenne Goh.

TraFaM

Foto: a+i

Tento môj článok bol uverejnený tiež v májovom (2018) čísle magazínu EMMA.


bottom of page