top of page
  • Anna Tásler-Onderková

Amsterdam: Banksy, rozkvitnutý Keukenhof a ďalšie jarné vychytávky


Ooooh Amsterdam! Vodné kanály, bicykle, coffeeshopy... houseboaty, tulipány, dreváky... A takto v jari, v týchto dňoch/týždňoch/mesiacoch aj perfektná výstava Banksy-ho, koncerty v mnou novoobjavenom klube Paradiso a posledná tohtoročná šanca vidieť milióny rozkvitnutých tulipánov v Keukenhofe.

Počas predošlých asi štyroch návštev mesta som si "odkrútila" povinné prechádzky popri vodných kanáloch, plavbu loďkou po nich, fotky na Dam Square, návštevu múzea Madame Tussauds (moju zatiaľ prvú a poslednú všeobecne, lebo veď stačí si vravím). Oboznámila sa s interiérom a sortimentom viacerých coffeeshopov a prehrabala sa v desiatkach vintage obchodov, ktoré sú tu naozaj, ale že naozaj! vymakané. A nevynechala ani slávny Red Light District - ako typický "očumovač", samozrejme:)

Počas jednej z coffeeshopových seáns sme s Ivanom dokonca dostali nápad ísť si pozrieť Slnečnice. Tie Van Goghove. Takže aj jeho múzeum už mám odškrtnuté. Dalo by sa povedať, že Amsterdam si už teraz, časom, užívam tak inak, neturisticky. Posedávaním v kaviarňach či pri kanáloch, pozorovaním ľudí, užívaním si tej jedinečnej atmosféry bez mapy a bedekra v ruke... Vlakovú dopravu už mám tiež pomerne v malíčku, na pochopenie električkového systému budem ešte pár návštev potrebovať:) Jediné, na čo som ešte nenabrala odvahu, je požičať si tu bicykel a vyraziť medzi tisíce cyklistov v uliciach. Jazdia šialene rýchlo! A sú úplne všade! Odskakovanie spod ich kolies sa stalo neodmysliteľnou súčasťou každého môjho výletu do Amsterdamu.

Tentokrát som sa viacmenej vykašľala na shopping, aj na vysedávanie v coffeeshopoch a dali sme si sľub kultúrneho vyžitia. Teda trochu hudby, trochu výtvarného umenia a konečne aj prechádzku po najväčšej tulipánovej záhrade v celom Holandsku. Na každý z tých troch dní, čo tu pobudneme, niečo. Lebo takto na jar je toto mesto fakt krásne.

BANKSY & DALÍ v MOCO MUSEUM

Moco - jedno z najnovších amsterdamských múzeí, otvorené len v 2016-tom. Nájdete ho v štvrti Museumplein medzi Van Goghovým a Rijks múzeom. Všetky info nájdete na stránke www.mocomuseum.com. V malej vile z úvodu 20. storočia objavíte to najlepšie z moderného umenia, tzv. "rock stars of art". Úplne prvými expozíciami boli diela kráľa pop artu Andyho Warhola a tiež street artového umelca Banksyho. A práve Banksyho výstavu v ňom nájdete ešte do konca augusta.

Banksy: Laugh now

Banksy je britský umelec tvoriaci prevažne graffiti s humorným a politickým podtónom. Jeho diela nájdete po celom svete, v Londýne sa dajú dokonca kúpiť mapy s vyznačenými lokalitami, kde v uliciach a na budovách sú jeho diela. Mnohé z nich sú už dnes chránené. A práve v Moco je teraz vystavených vyše 90 jeho originálov. Prevažne obrazov, ktoré pochádzajú zo súkromných zbierok, ale aj výrezy zo stien budov, ktoré už boli zničené a jeho diela sa tak, našťastie, zachovali. A, samozrejme, nechýba tu o.i. ani jeho hádam najznámejšie dielo Dievča s balónom!

Salvador Dalí: Genius

Do 11.júna sú v Moco vystavené aj diela slávneho Salvadora Dalího. Nejaké plastiky, kresby, ukážky toho, ako bola jeho tvorbou inšpirovaná v tej dobe aj móda či interiérový dizajn. To všetko doplnené jeho vtipnými a trefnými citátmi. Dalí musel byť fakt cool chlapík :)

KEUKENHOF v LISSE (kúsok za Amsterdamom)

"Záhrada Európy" - tak nazývajú najväčší kvetinový park v Holandsku a zároveň v celej Európe. Pre verejnosť bol otvorený v roku 1950 a každoročne tu na 32 hektároch vykvitne 6-7 miliónov kvetiniek, prevažne mojich milovaných tulipánov. Oooo bože ako ja zbožňujem tie kvety, aj svadobnú kyticu som mala práve z tulipánov. A toto miesto kúsok za Amsterdamom som si interne nazvala tulipánových Disneylandom, vraj ich tu je až 800 rôznych druhov! O to všetko sa stará 24 záhradníkov, nájdete tu atrakcie pre deti, kaviarne, jazierka, chodníčky, po ktorých sa môžete celé hodiny prechádzať a obdivovať všetky tie farby. Alebo sa plaviť člnkom po rieke, ktorá pomedzi záhrady preteká. Ale pozor! Park je otvorený len od 23. marca do 21. mája. Čiže ostávajú už len posledné dni pre tento rok. Potom všetky kvety odkvitnú. Už teraz, počas našej návštevy, sa na niektorých kvietkoch držali lupene iba silou vôle - len tak tak sme to stihli v plnej paráde. A vôbec nie je ťažké sa do Keukenhofu dostať, i keď nesídli priamo v Amsterdame. Z hlavnej vlakovej stanice v meste sme sa odviezli na Schiphol Airport. Odtiaľ premáva shuttle priamo pred bránu parku v mestečku Lisse, čo trvalo asi 20 minút (cestou späť boli trochu zápchy, takže cca. 30 min.). Viem, že takého shuttle busy chodia z viacerých stanovíšť, všetko nájdete na stránke www.keukenhof.nl/en/. Tu si môžete kúpiť lístky aj online. My sme to vopred neriešili a kúpili ich až na letisku v stánku pri autobuse a bolo to úplne ok.

KONCERTY v PARADISO clube

Prvým impulzom na výlet do Amsterdamu bol pre nás koncert reggae kapelky Morgan Heritage, s ktorou vystúpil J Boog - obľúbenec môjho manžela. To je tak, keď speváci majú svoje spevácke idoly :) Všetko ostatné, múzeá, Keukenhof... sa už nabalilo okolo tohto koncertu. V klube Paradiso som bola prvýkrát a je ozaj perfektný. Veľká historická budova, v ktorej sa nachádza hneď niekoľko sál. Fakt krásne priestory, kvalitný zvuk, atmosféra. Každý deň sa tu konajú nejaké koncerty, párty, ale aj workshopy a do leta tu budú koncertovať napríklad aj takí JP Cooper, srdcovka z "mého mládí" Hanson, či one-hit wonder Wheatus (pamätáte si určite ich skladbu Teenage dirtbag), či ďalší náš reggae favorit Chronixx. Veď mrknite program na www.paradiso.nl.

RIJKS MUSEUM

Od r.1885 sídli Rijks Museum, národné holandské múzeum, v tejto krásnej historickej budove v štvrti Museumplein a nachádzajú sa v ňom umelecké diela od Rembrandta, Van Gogha a mnohých ďalších. Podrobný opis expozícií a kopec ďalších užitočných info nájdete na stránke www.rijksmuseum.nl/en. Budova i jej interiér su ozaj veľkolepé, na niekoľkých poschodiach, kde nie je vôbec problém sa stratiť a pol hodinu hľadať exit, sú tisíce diel. Obrazy, sochy, historické predmety, hudobné nástroje, šperky, porcelán, nábytok... Vôbec sa nečudujem, že ročne navštívi toto múzeum vyše 2 miliónov ľudí. A konečne som sa zaradila k nim aj ja. Už sa patrilo, pri piatej návšteve mesta :)

Van Goghov autoportrét z r. 1887.

Medzi najznámejšie vystavované maľby patrí Nočná hliadka od Rembrandta z r.1642.

Aaaaaach tieto vitráže!

V Rijks môžete navštíviť aj najväčšiu a najstaršiu umeleckú knižnicu v Holandsku.

Sme si tu každý našli to svoje :)

Niečo pre mňa...

... a niečo pre neho.

Najkrajší bicykel, aký som v Amsterdame videla. Priamo pri Rijks Museum.

LEN TAK SA MOTAŤ ULICAMI

Presne to mám pri návštevách metropol najradšej... len sa tak túlať, nevedieť ani presne kam a pritom objaviť vždy niečo nové, zaujímavé a vychutnať si "vibe" daného mesta. A po pár hodinách zúfalo zapínať GPS na mobile, aby sa človek dokázal vrátiť späť "domov" :)

Ochutnať haringy

(teda slede sa im hovorí tuším po slovensky)

Tie patria medzi top 10 vecí, ktoré vraj musí každý návštvník mesta vyskúšať. Tak sme neodolali... v poctivom pouličnom stánku, kde ich robia na viacero spôsobov... nakladané, vyprážané, v žemli, bez žemle, také, onaké... :)

Amsterdam, stihla a zažila som tu už toho celkom dosť, ale nabudúce... nabudúce chcem spať na houseboate, odvážim sa vysadnúť tu na bicykel (a zvládnuť bez ujmy jazdu v plnej premávke) a možno sa ísť ešte raz pozrieť do toho Van Goghovho múzea, alebo tie Slnečnice sú fakt jediné, čo si z neho pamätám :)

TraFaM

foto: A+I

bottom of page